Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Lęgi sztuczne / Sztuczna inkubacja - Prześwietlanie jajek.

ZYZIO - 2007-05-16, 21:07
Temat postu: jak prześwietlać jajka??????
uszaki mi zniosły ciemne jaka nieda się prześwietlić????
-latarką
-żarówką
może by na wodę wrzucić???? ale czy to nie zaszkodzi????
proszę o szybką pomoc :pomocy: jest jakaś inna metoda prześwietlania ,sprawdzania jaj????

karei - 2007-05-18, 07:33

ja przeswietlam jajka wyswietlaczem do bajek
ZYZIO - 2007-05-19, 16:00

ja tak robiłem jaja złotej , królewskiej bez problemu prześwietlają się a tu nic, ale co prawda żarówką 75w :glupek: . teraz spróbuje z czymś mocniejszym........
Wielkie dzięki za wielkie informacje

wanted - 2007-05-19, 17:03

Jeśli ktoś nie posiada prześwietlarki do jaj (lampy), może prześwietlić jajka pod żarówką halogenową lub taką które są w klinkietach w syficie montowane. Mają one mocne światło i sa ogólnie dostępne. Najlepiej zrobić sobie podkładkę z otworem do jaja, wtedy przykładamy jajo do tej podkładki (np. kawałek kartona z otworem mniejszym niż jajko), a całośc tuż pod lampę. Doskonale pod takim mocnym światłem będzie widać co jest w środku.
mirass - 2007-05-19, 17:06

A do małych jaje można użyc też światła słonecznego ;)
ZYZIO - 2007-05-19, 20:09

wziąłem pod żarówkę 150w kartonik miałem i nic trudno będę delikatnie trząchał..... dziękuję wszystkim za pomoc

uszaki wygrały!!!

karei - 2007-05-20, 11:49

nie radze potrzasac bo jajka mimo nie zaplodnienia tak szybko sie nie psuja dlatego mozesz dobre jajka podczas potrzasania zepsuc przeywajac halazy a jajka czyste moga sie zepsus rozlac pod koniec inkubacji wiec nie bedzie nic slychac na poczatku
damianbober - 2008-04-09, 19:56

czy częste prześwietlanie jaj szkodzi w jakiś sposób rozwijającym się tam pisklakom :?: :?: :?:
mirek_60 - 2008-04-09, 20:53

damianbober, Ja prześwietlam dwa razy i myślę,że to wystarczy.W 10-tym dniu bo wtedy na prawie 100% odróżniam zalęgnięte jajka i w 15-16 tym dniu dla pewności.Te jajka które nie są zalęgnięte w 10- tym dniu wykorzystuję do dalszego skarmiania młodzieży /gotowanie i podawanie posiekanych /.Te dwa razy powinny wystarczyć.
damianbober - 2008-04-09, 21:22

to ze wystarczy to ja wiem ale czy to w jakiś sposób szkodzi :?:
mirek_60 - 2008-04-09, 21:30

damianbober, Jesteś strasznie niecierpliwy; dwa razy nie zaszkodzi trzydzieści razy zaszkodzi.
Arek-miłośnik - 2008-04-11, 19:56

Jutro mają mi się wylęgać silki i perliczki.Wczoraj prześwietlałem jajka perlicze i zauważyłem że jakieś są dziwne w środku.Otóż ta komora powietrzną strasznie się powiększyła i zajmuje1/3 jajka.Nie wiem co to ale czy to jest oznaką że pisklę jest martwe.?Albo inne....są ciemne ale przy komorze widać jeszcze jasne plamy.Czy to jest białko czy żóltko nie wchłonięte.I czy w 19 dniu to powinno być w jaju.Kurde bo ja się martwię że coś nie tak.
Arek1 - 2008-04-11, 21:38

Arek-miłośnik, A czy widzisz ruchy zarodka? Perliczki wylęgają się około 27 dnia inkubacji. Gdy jest bardzo duża komora powietrzna w 19 dobie tzn że zarodek jest chyba martwy. Właściwie to trudno powiedzieć.
Arek-miłośnik - 2008-04-11, 22:50

Pomyliłem się.Jajka perlic prześwietlałem 24 dnia i ta komora taka dużą była.Dziś jest 25 dzień.Napisałem 19 bo myślałem o jajkach kurzych:-)sorry.
magi - 2008-04-14, 00:07

a mam pytanko w jakim dniu mozna juz przeswietlic jajka kaczki?
michal_93 - 2008-04-14, 16:19

a w jakim dniu jajka przepiórek :?: :?:
magi - 2008-04-15, 09:23

jajka piepiorek raczej nie da sie przeswietlic....
Domynyq - 2008-04-16, 18:05

Wrzucam w załączniku fotografię prześwietlonego jajka kaczki zrobione w dniu dzisiejszym latarką diodową. Jajko jest już w inkubatorze 6 dni i widać rozwijający się zarodek. Nie we wszystkich jajkach jest to tak wyraźnie widoczne, prawdopodobnie ze względu na krótki czas inkubacji i różne położenie zarodka w jajku, a także nie wszystkie jajka są zalęgnięte.
Dino - 2008-08-05, 16:29

W jaki sposób mam prześwietlać jajka. jeszcze nigdy tego nie robiłam . Proszę o kilka porad jak mam się za to zabrać. ;) ;) ;)
Karol Chmielewski - 2008-08-22, 17:40

Do prześwietlania jaj są specjalne prześwietlarki. Jeśli takowych nie masz to musisz być w ciemnym pomieszczeniu z włączoną, np.: lampką biurkową. Bieżesz ostrożnie jajko w prawą lub lewą rękę podkładasz pod lampkę (oczywiście komorą powietrzną do góry, która znajduje się w "szerszej" części jajka) drugą ręką zasłaniasz część jajka. Potem już tylko się przyglądać czy widać komorę powietrzną. ;)
wj1964 - 2009-04-23, 11:18

A tak wygląda moja prowizorka do przeglądania jaj. Jest zupełnie wystarczająca tylko trzeba trochę wyobraźni.
Otwór na jajko dostosowany do wielkości takich jaj jakie inkubujemy.
Żarówka 200W nie może być bezkarnie zostawiona włączona bez kontroli najlepiej osób dorosłych. Tektura jest materiałem palnym, a żarówka wytwarza sporo ciepła.
Całość sprawdza się doskonale, właśnie skończyłem przegląd jajek, odpadło 6 z 60.

wojtas_p - 2009-07-11, 01:39

Co do prześwietlania to chciałbym zwrócić uwagę kolegów hodowców na fakt, że tradycyjna żarówka wydaje więcej ciepła niż światła (90% to energia cieplna żarnika). Obecna technika świetlna umożliwia stosowanie żarówek diodowych, które nie wydają ciepła, a co za tym idzie, są bezpieczne dla zarodka, nie poparzymy zarodka i w zasadzie możemy dokładniej obejrzeć jajko, bez strachu, że coś złego zrobimy. Te 200 watów żarówki na malutkie jajo może okazać się po kilkunastu sekundach jeżeli nie zabójcze, to może dotkliwie poparzyć pisklaka.
radzioro1 - 2010-02-11, 20:49
Temat postu: Prześwietlanie jaj ..
Witam,
po ilu dniach inkubacji prześwietla się jajka kur,i czy wystarczy do tego zwykła lampka????? :pomocy: :pomocy: :pomocy:

kubao - 2010-02-11, 21:03

zalezy wszystko od mocy zarówki ja przeswetlalem jajka zwykła latarka i było widac po tygodniu
radzioro1 - 2010-02-11, 21:15

Ok dzięki za odpowiedz :] :] :]
dobrak - 2010-02-13, 19:54

Z własnego doświadczenia mogę
powiedzieć, że po 3 dniach już
widać czy jajko jest zalężone.

tadwoj - 2010-02-18, 11:44

A czy jaja kaczek też da się prześwietlić, bo mają dość grubą skorupkę.Może mocniejsza żarówkę trzeba zastosować?
kamillo1395 - 2010-02-18, 12:28

no ja u siebie kaczek krzyzówek przeswietlałem...
ale ja przeswietlam przez swieczke....

tadwoj - 2010-02-18, 12:43

Nie wytrzymałem i prześwietliłem żarówką . Na 27 jajek, 6 szt jest czystych, w 5 zarodek się nie rozwinął, a 16 jest OK. Jajka są od kaczek staropolskich. Słyszałem że od tych kaczek, wylęgi będą po 35 dniach. Czy to prawda?
annakaja - 2010-02-18, 14:22

W jaki sposób prześwietlać jajka? Jaki przyrząd jest nalepszy?Próbowałam prześwietlać zwykłą żarówką ale kompletnie nic nie widzialam.
karei - 2010-02-18, 15:29

Najlepiej specjalnym owoskopem lub jeśli moze posiadasz stary projektor do wyświetlania bajek świetnie się do tego nadaje ewentualnie zarówke zwykłą umieść w tubie z brystolu czarnego i w ciemnym pomieszczeniu śmiało prześwietlaj po około 7-9 dniach już zobaczysz wszystko dokładnie
annakaja - 2010-02-18, 15:33

karei gdzie mozna kupić owoskop i co to jest?:)
alan1980 - 2010-02-19, 08:29

annakaja, Prześwietlarka jaj / owoskop . Jeśli chcesz to na allegro można nieraz znaleźć, oraz na stronie http://www.darewit.pl/skl...ka-jaj-owoskop. Na forum też kolega dobrak, sprzedawał samoróbki http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=6840
Joanna - 2010-02-19, 11:58

http://papugi.resnet.pl/h...tlanieJajek.htm - tutaj jest pokazane urzadzenie do prześwietlania jajek, które można zrobić samemu i nie trzeba kupować. Jak ktoś coś takiego zrobi, to byłabym wdzięczna za uwagi.

Są też zdjęcia pokazujące co mozna zobaczyć przy prześwietlaniu.

Pozdrawiam,
Joanna

dadzio - 2010-02-20, 08:41

Ja jajka prześwietlam zwykłą żarówką, ale w całkowicie ciemnym pokoju. Zawsze się jakoś udaje.
kamyllo - 2010-04-09, 16:23

witam mam takie pyt a można prześwietlić jaja przed podłożeniem pod kwokę lub wsadzeniem do inkubatora
kubao - 2010-04-09, 16:41

nawet jak prześwietlisz jajka to i tak nie będzie widać wcale rozwoju zarodka przed podłożeniem oczywiście po kilku dniach inkubacji będzie juz widać jak zarodek sie rozwija
jak przed tym bys przeswietlał to jajka wygladały by jak jaja czyste

korpus80 - 2010-04-14, 11:07

Witam.. Mój sposób na prześwietlanie jaj to lampka z podłużną żarówką i sztywny środek z papieru toaletowego. Zakładam rulon na żarówkę a do drugiego końca przykładam jajko dla lepszego efektu robie to w ciemnym pokoju. Tylko trzeba uważać aby nie podgrzać za bardzo jajka. Pozdrawiam...
albertoo - 2010-04-25, 11:49

a ja biorę do ręki jajko drugą rękę trzymam równolegle do ziemi i pod nią ustawiam jajko i tak biorę że światło pada na bok jajka i widac juz po 3 dniach czy bedzie coś z tego czy nie do takiego prześwietlania używam zwykłą żarówka na ścianie a nie na suficie albo sztuczną kwokę
szym0n30 - 2010-05-24, 10:02

Witam
W sobote prześwietlałem jaja po raz pierwszy.
Z 19 odrzuciłem 1 szt (na 100% była czysta) -co do 2 szt. miałem wątpliwości więc je zostawiłem ale mam rozterkę.
Piszecie że należy bezwzględnie usunąć jaja niezalęzone bo szkodzą tym które się rozwijają-ale szkodzą w jaki sposób?
Jak zostawiłem dwa i okaze się że niezalęzone to co? Cały wylęg szlag trafi??

adrian_lasek - 2010-05-24, 10:20

Nie martw się, nic się nie stanie.
Karol Chmielewski - 2010-05-24, 16:06

szym0n30 jajka „czyste” nie szkodzą nadmiernie, pozostałym zalężonym jajkom. Jajko puste z biegiem dni w ciepłej temperaturze zaczyna się psuć, we wnętrzu zachodzą reakcje chemiczne, co niestety zbyt ładnie nie pachnie. Po pewnym czasie zaczynają wydzielać się z niego trujące gazy (duszące), aczkolwiek są to niewielkie ilości, więc reszta jajek i rozwijających się w nich zarodków jest zupełnie bezpieczna. Jedynym mankamentem takich „starzejących się” jaj jest to, iż mogą one wybuchnąć, właśnie poprzez nadmiar tego gazu, który je rozsadza. Wtedy jest wszystko brudne oraz śmierdzące. Zapach ten jest na prawdę uciążliwy i niemiły, a ile po tym czyszczenia. Oczywiście nie zdarza się to zbyt często, gdyż jajko musi trochę poleżeć w ciepłej temperaturze, aby wybuchło. Reasumują spokojnie możesz odczekać kilka, a nawet kilkanaście dni, aż będziesz miał pewność, iż z tych jaj nic nie wyjdzie, wtedy je wyrzucisz. ;)
wik18 - 2010-05-25, 20:00

Ja prześwietlam jaja przy zwykłej żarówce, i zgaszonym świetle wieczorem, gdy jest ciemno. Wtedy wszystko widać.
Prześwietlam jaja zwykle po 7 dniach ( tygodniu ) inkubacji u kanarków i ptaków egzotycznych, jak u innych - nie wiem, ale myślę że tak samo lub przynajmniej podobnie.
Wszystko wtedy ładnie się rozwinie, jeśli niezalężone to nic nie ma w jaju.

Niezalężone jajko jest po prostu czyste w środku. Jeśli jakieś życie się w nim rozwinie, na początku zwykle są w jajku czerwone żyłki od wewnętrznej strony przy skorupce. Gdy pisklak znajdujący się w jajku podrośnie i żyje, z drugiej, mniej oświetlonej strony jajka znajdować się będzie ciemna plama - to pisklak.

szym0n30 - 2010-05-28, 09:51

Wczoraj wykonałem drugie prześwietlenie bo w inkubatorze zaczął się unosić "zapaszek" :? Dwa kolejne jaja trafnie odrzucone (zero w srodku) i znów zostały dwa w których czarny zarodek jest zdecydowanie mniejszy od pozostałych (14 dzień) -obumarły?
W pozostałych jajach da się dostrzec już zarysy kuraka, a w tych dwóch jedynie plamka 1,5-2 cm -zostawiłem je ale podejrzewam że też do wywalenia.
Ogólnie z 20 jaj zostało 16- zobaczymy co dalej.

wik18 - 2010-05-30, 11:05

szym0n30 napisał/a:
plamka 1,5-2 cm

Taka plamka, o kolorze czerwonym ( czasem z odchodzącymi od niej żyłkami )to serce kurczaka. Dobrze, gdyby było widać, jak bije... Żyłki o kolorze czerwonym też są oznaką życia.

I-ka - 2011-03-22, 12:44

Ja mam prześwietlarkę zrobioną z puszki w jaką była zapakowana wódka 'Pan Tadeusz' ,w jej dnie oprawiona jest żarówka z małym gwintem a w wieczku wycięty otwór .
Teraz jednak rzadko tego używam bo życie podpowiedziało mi lepszy pomysł.
Dwa lata temu miałam sporo kwok w kurniku i ciekawa byłam ile było zalężonych jajek pod każdą .W kieszeni, zawsze jak idę do ogrodu mam telefon komórkowy, będąc w kurniku zobaczyłam ,że dwie kwoczki własnie zeszły z gniazd.
Nie mając czasu na bieg do domu i z powrotem ,skorzystałam z latarki w komórce.
Od tamtej pory przeważnie zawsze przeswietlam własnie latarką w komórce :)

Agata B - 2011-03-23, 15:14

Kochani, a macie jakieś zaczarowane sposoby na prześwietlenie jej maransów???? Po raz pierwszy mam z nimi do czynienia i jestem w lekkim szoku 8) No normalnie NIC NIE WIDAĆ!
Dorota71 - 2011-03-24, 16:47

Agatko, no niestety nic nie widać. Dlatego ja prześwietlam wszystkie oprócz maransów. Co ma się wylęgnąć to się wylęgnie :D
Agata B - 2011-03-26, 06:57

Dorota71 napisał/a:
Agatko, no niestety nic nie widać. Dlatego ja prześwietlam wszystkie oprócz maransów. Co ma się wylęgnąć to się wylęgnie :D


Ech... przyjdzie się uzbroić w cierpliwość :)

pitrus18 - 2011-04-05, 19:35

Dziś pierwszy raz w życiu prześwietlałem jajka tak na spróbę. Przeżwietlałem 6 i 4 były takie, że u góry był taki jkby półksiężyć a reszta ciemna, 2 były całe jasne i miały kropki zaraz przy skorupce. Jak to dokładnie ma wyglądać?Kurka siedziała już 9 dni.
Artur622 - 2011-04-05, 19:48

czyli masz 4 zalężone jajka a z tych 2 nic nie będzie
kris205 - 2011-04-13, 16:41
Temat postu: Prześwietlanie jajek.
Inkubuje już jajka 10 dni i chciał bym je prześwietlić ale nie wiem ile czasu mogą być wyciągnięte z inkubatora :/
AL - 2011-04-13, 17:15

kris205, Tyle ile wymaga prześwietenie jajka. Zazwyczaj zajmuje to kilkanaście sekund. :D
kris205 - 2011-04-13, 17:20

Ale jak otworze inkubator to może być otwarty cały czas ?? Mam 120 jajek to nie tak szybko :D To moja pierwsza inkubacja więc nie wiem co może zaszkodzić jajkom a co nie.
andrzej - 2011-04-13, 19:18

Moim zdaniem nic złego się nie stanie, kiedy nawet przez kilkanaście minut jajka
będą na zewnątrz inkubatora. Kwoka nieraz zejdzie z jajek, wraca po godzinie
i nic złego się nie dzieje. Pozdrawiam.

kris205 - 2011-04-13, 19:45

Dzięki za poradę.Prześwietliłem jajka i 98 jajek na 120 jest zalężonych :D
andrzej - 2011-04-13, 20:25

Teraz tylko spokojnie oczekiwać lęgu. Życzę powodzenia i pozdrawiam. :d :d
wojtii - 2011-04-19, 19:06

MAM pytanie inkubuje jajka kur już 6 dni i nie potrafię rozpoznać czy jajko jest zalężone czy nie jak to poznać.
karo-install - 2011-04-19, 20:01

Weź latarkę najlepiej diodową i poświeć bezpośrednio w jajko w ciemnym pomieszczeniu. Jeżeli jest zalężone zobaczysz żyłki w jaju.
pitrus18 - 2011-04-19, 20:53

Czasem jest ciężko zobaczyć żyłki. Przyłuż jajo do latarki pod kątem ok 45 , grubszą stroną. Powinieneś zobaczyć taki półksiężyc, który oznacza komorę powietrzną to będzie tylko jasne a reszta ciemna.Jeśli to zobaczysz to znaczy, że jajo jest zalężone jeśli będzie całe jasne i komora powietrzna mało widoczna to znaczy, że nie zalężone. Nie wiem czy coś zrozumiesz z tej wypowiedzi ale ja tak robię i zawsze się sprawdza.
wojtii - 2011-04-22, 10:52

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi dzisiaj będę prześwietlał i się okaże.
Agnieszkaa - 2011-04-27, 09:21

Dziś nastawiłam inkubator z jajami bażanta łownego. Dostałam je od znajomego i z tego co wiem niektóre jaja moga mieć powyżej 10 dni. Mam ich 28. W niedzielę chciałabym dołożyć jaja białoczuba holenderskiego. W związku z tym mam pytanie.
Czy w 4 dniu inkubacji jaj bażancich jest możliwość że prześwietlanie jaj da jakiś efekt? Chciałabym zwolnić więcej miejsca dla kurek, więc wyrzucić te jaja bażancie z których nic nie będzie. Tylko czy to jest możliwe po tak krótkim czasie?

Nieidealny :D - 2011-04-27, 09:36

Tak jest to możliwe. Poczytaj wyżej tam wszystko pisze :D :diabel::
pr123 - 2011-04-27, 09:54

Czy prześwietlić jaja bo prześwietlałem lampka taką co mam przy komputerze i uczę się przy niej i nic nie widać. A chciałbym sprawdzić co jest z jajkami bo 2 bulkają i nie wiem czy już są niedobre czy nadal dobre bo zdarza się tak że na początku okresu inkubacji bulkają a potem przestają i wylęga się kurcze.
Dorota71 - 2011-04-27, 09:55

Z jajkami bażanta łownego jest ciężko, ponieważ one są ciemne i niewiele widać przez skorupkę.

Może jednak Ci się uda.
A że sporo leżały, to nie szkodzi. Te akurat jajka długo mogą czekać na wsad. I wylęgowość jest zadawalająca.
Ja mam włożone od kilku dni i na razie nie udało mi się prześwietlić.
Powodzenia.

Agnieszkaa - 2011-04-27, 10:46

Dzięki Dorota :) . Trudno jak się nie da to się nie da. Zobaczę w niedzielę.

Pr123, możesz kupić owoskop, o którym było już sporo pisane. Ja podpowiem Ci swój sposób. Mam małą latarkę na 3 diody. Po pierwsze daje białe światło, po drugie jest niewielka wiec światło jest lepiej skupione a po trzecie nie grzeje się, więc można nieco dłużej jajko nad tą latarką pooglądać :) . Sprawdziłam kilka sposobów ale ten do tej pory jest dla mnie najlepszy. Takie latarki nie są drogie więc może spróbuj?

mirek_60 - 2011-04-27, 17:34

pr123, Co to znaczy "bulkają"?Jak to robisz,że bulkają?Chyba nie potrząsasz jajkiem?Kiedy zdarzyło się ostatni raz,że z ''bulkającego'' jajka wylęgło sie kurczę?U Ciebie czy słyszałeś?Miło by usłyszeć odpowiedż.
pr123 - 2011-04-27, 22:39

Bulkają to oznacza że jajko goni w środku czyli nie trzyma się błony. Na tym forum jestem dopiero od tego roku i nie wiedziałem że można prześwietlać jajka i ja zawsze trzepałem jajkami i to jest najlepszy sposób na sprawdzenie czy jajko jest dobra ale to dopiero jak jajko bulka w ostatnie dni inkubacji bardzo mocno to oznacza że jest niedobre i można go wyrzucić, ale gdy bulka tylko troche np tydzień przed wylęgiem to ono może jeszcze przestać bulkać i może z niego wylęgnąć się kurczak nigdy nic nie wiadomo. Miałem kiedyś taki przypadek że jajko tak strasznie bulkało no po prostu tłukło się w środku i to było chyba w 1 tyg inkubacji a potem z niego wylęgnął się kurczak.A jak ja to robie no po prostu przykładam do ucha i delikatnie potrząsam i to wszystko słychać jak bulka w środku
wchelminiak - 2011-04-27, 22:58

Nie wiem czy miałabym odwagę nawet delikatnie trząchać jajkiem :)
Jak prześwietlałam, to obchodziłam się z nimi jak..., no z jajkiem :D
Chyba zostanę przy światełku jednak.

pr123 - 2011-04-27, 23:01

Przez to potrząsanie nic sie nie dzieje zarodkom a potem kurczakom w jajku gdyż robiłem tak co roku i co roku lęgły sie wszystkie kurczaki oczywiście oprócz tych co bulkały od samego początku inkubacji
Krzysztof_44 - 2011-04-28, 14:47
Temat postu: Prześwietlanie jaj
pr123 napisał/a:
Przez to potrząsanie nic sie nie dzieje zarodkom a potem kurczakom w jajku gdyż robiłem tak co roku i co roku lęgły sie wszystkie kurczaki oczywiście oprócz tych co bulkały od samego początku inkubacji
:co: :pomocy: Przez to potrząsanie można otrząsnąć zarodek powodując jego obumarcie,zerwać chalazy ,ewentualnie zrobić kogel-mogel w skorupce.
pr123 - 2011-04-28, 22:58

Jaki znowu kogel-model pisałem wcześniej że dopiero na tym forum jestem od tego roku i nigdy nie słyszałem o prześwietlaniu jaj i zawsze sprawdzałem metodą na potrząsanie i jakoś nigdy to nie szkodziło kurczakom w jajku bo zawsze się legły zdrowe kurczeta. Ja nie inkubuje w inkubatorze tak jak inni ludzie po 100 jaj na rok po to mi jest nie potrzebne tylko jakięs 10 jaj na jeden rok, i nigdy nic się nie działo jajkom przez to potrząsanie. A po co mam zakładać w spisie hodowców swój temat o moim drobiu skoro nie mam się czym chwalić gdyż posiadam tylko kilka towarówek i liliputek parę perlicek i gęsi garbonosych. Nie mam żadnych rasowych kur więc nie ma sie czym chwalić.A jak chcecie widzieć moje tegoroczne kurczeta to ostatnio dodałem takie nie za bardzo ładne zdjęcie gdyż robione tel do galerii w dziale kury. jest na nim liliputka z 5 kurcząt i wylęg było 100% chociaż sprawdzałem jajka metodą potrząsania.
foxhubert - 2011-04-28, 23:44

pr123, jakieś 15 lat temu używałem tej samej metody i kurczaki się legły, potrząsając wyraźnie czuć i słychać jak w jaku chlupocze a mocniej to kurczak jak kamień w środku lata. Robił tak mój dziadek i robi większość starszych osób jakie znam. A na dzień dzisiejszy nie odważył bym się tak sprawdzać jako ze znam budowę jajka i sposób rozwoju embrionu. Jeśli nie znał bym tej metody to zaproponował bym żeby potrząsnąć osoba która jej używa.
Artur622 - 2011-04-30, 19:04

pr123 jak bym opierał się na twojej metodzie to musiał bym wyrzucić wszystkie jajka biegusów na ktrórych siedzą moje kwoki, bo wszystkie bulkały, po prześwietleniu odpadło tylko 8 jajek z 23, więc przynajmniej u mnie ta twoja metoda by się nie sprawdziła:)
Hiszpan1806 - 2011-05-04, 17:27

Ja u mnie prześwietlam wszystkie jajka latarką w komórce i wszystko dobrze widać.Kiedyś też sprawdzałem metodą na potrząsanie, ale jak potłukłem jedno jajko a z niego wyleciała kaczka, która miała się lęgnąc za dwa dni przestałem używać tego sposobu.
tila - 2011-05-14, 13:53

To tu zapytam ,jak wygląda jajko tuz przed wykluciem ?Może być sine?
Artur622 - 2011-05-14, 15:20

Jeśli podczas prześwietlania jajko w środku wydaję się być sine, ciemne to oznacza że będzie kuczaczek:)
tila - 2011-05-14, 16:44

Tylko ze ten siny kolor przebija przez skorupkę ,która jest lekko popękana .Sprawdzałam w ciepłej wodzie i jajko unosi się na powierzchni.Kurka ma takie 3 jajka kaczki piżmówki.Jeżeli to zbuki to niema sensu,aby kurka siedziała ,bo czekają na nie małe kurczaczki ;)
adrian_lasek - 2011-05-14, 20:13

Jeżeli taka sytuacja występuje u jajek piżmówki, to są to zbuki. U mnie takie jajka po rozbiciu miały zamarłe kaczki, a siny kolor wynika z namoknięcia błon. Nie wiem czy będziecie wiedzieć o co mi chodzi z tymi błonami. U kurzych tego tak dobrze nie widać.
tila - 2011-05-14, 21:04

Tak,to jednak zbuki ,w jednym jajku obumarła kaczuszka,a w drugim zielonkawa woda.Trzecie nie było sine więc zostawiłam ,ale jutro wyrzucę-mało prawdopodobne,ze się coś wykluje. ;)
majo1238 - 2011-05-15, 21:20

Witam serdecznie,ja proponuje zrobic sobie samemu prześwietlarkę, tak jak np. Ja
Powiem wam jak:
dobrze by było miec lampkę nocną, puszke z piwa, w puszcze z piwa wycinacie spód tak aby nałożyc na lampkę u góry tez robicie lekki otworek lecz nie za duży by tam jajko nie wpadło,
Teraz tylko wystarczy nałożyc puszke na lampkę i gotowe.
Powodzenia.

Payuta - 2011-06-08, 12:44

Mam od kilku lat prześwietlarkę z Darewitu, kupioną jeszcze za 120zł. Mogę ją z czystym sumieniem każdemu polecić. Teraz jest w promocji po stówie http://www.darewit.pl/skl...jajach-legowych
pitrus18 - 2011-06-30, 21:23

jak powinno wyglądać zalężone jajko perlicy. Prześwietlałem dziś, kura siedziała tydzień a tu komora powietrzna już prawie na środku jajka. Co to może znaczyć? To normalne u perliczek?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group