Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Lęgi naturalne - Kiedy jest najlepszy dzień na nasadzenie kury.

D@nkedi - 2011-03-20, 08:57
Temat postu: Kiedy jest najlepszy dzień na nasadzenie kury.
Mam kure silke, która usiadła i chcę ją teraz nasadzić ale słyszałem, że nasadza się tylko w środy i soboty do południa. Nie wiem czy wierzyć w to czy nie(to niby jakieś wierzenia starych ludzi, że niby w i dne dni się żadne nie wylęgną). W jakie dni wy nasadzacie kury??
indyk963 - 2011-03-20, 10:06

Hahahahahahahaha . Ach ci staruszkowie ...... Nie to są głupie przesądy nie ma różnicy czy nasadzisz w piątek czy niedziele jak masz kwokę to nasadzasz . Moi dziadkowie mi mówili zawsze żebym królika samicy nigdy nie dopuszczał w piątek bo to zły początek :D :D :D :D :D :D
sylwia2401 - 2011-03-20, 12:56
Temat postu: Re: Kiedy jest najlepszy dzień na nasadzenie kury.
D@nkedi napisał/a:
Mam kure silke, która usiadła i chcę ją teraz nasadzić ale słyszałem, że nasadza się tylko w środy i soboty do południa. Nie wiem czy wierzyć w to czy nie

Ja od początku prowadzenia mojej hodowli, nasadzam kury tylko we środy i w soboty do południa,może to przesądy,ale właśnie jest dwudziesty pierwszy wiek i każdy robi jak chce i kiedy chce.

indyk963 - 2011-03-20, 13:09

Istna głupota . Jak mi kura zakwoczy w sobotę to mam czekać do środy żeby się jej od myślało siedzieć ....
Artur622 - 2011-03-20, 22:44

też się spotkałem z podobnymi poglądami, że jajka należy dawać kwokom do południa i nigdy w niedziele:) osobiście się wcale do tego nie stosuje, jak usiądzie to jej daje jajka:)
Wanda Rakoczy - 2011-03-20, 23:16

Dla mnie nie jest ważny dzień kiedy nasadzam kwokę, tylko dzień kiedy będą lęgły się kurczaki. Zawsze staram się przewidzieć czy nie będę miała w tym czasie jakiegoś wyjazdu, staram się wybrać dzień kiedy będę mogła wylęgającym się kurczakom poświęcić najwięcej czasu. Nigdy nie spieszę się z nasadzaniem, niech się kura zdecyduje czy rzeczywiście chce siedzieć. Dzięki temu nie miałam przypadku żeby któraś zrezygnowała w trakcie wysiadywania. Z własnego doświadczenia wiem że ani pora dnia, ani dzień tygodnia kiedy nasadzałam kwokę nie miały wpływu na powodzenie lęgu, a robiłam to już chyba we wszystkich dniach tygodnia i w najróżniejszych porach, nawet póżnym wieczorem.
sylwia2401 - 2011-03-20, 23:21

indyk963 napisał/a:
Istna głupota . Jak mi kura zakwoczy w sobotę to mam czekać do środy żeby się jej od myślało siedzieć ....

Może dla Ciebie,(dla mnie możesz kłaść jaja nawet o północy ,żeby nie czekać rana)ale weź pod uwagę ,że są inni (odmienni).

BIANKA1 - 2011-03-21, 08:32

sylwia2401 , tak z ciekawości :d Możesz to uzasadnić ? Chodzi mi o to , czy to taka tradycja , czy ma to jakieś uzasadnienie praktyczne .
Tyle sie tutaj naczytałam o różnych praktykach jak np podawanie pieprzu indykom , czy smarowaniu ich nóg olejem . Osoby polecające te sposoby uzasadniali je , i właściwie sa do przyjęcia . :d
Możesz czymś poprzeć swoje stanowisko w sprawie ?

SERAMA - 2011-03-21, 11:30

Wczoraj przeczytałem ten temat nigdy nie wierzyłem w żadne przesądy ale zacząłem się zastanawiać że może coś w tym jest i obejrzałem zapiski lęgowe z trzech lat i jestem w szoku,lęgi z pod kur nasadzanych w środę i sobotę były zdecydowanie lepsze,od tej pory kury będę nasadzał tylko w środy i soboty bo ten "patent" działa.

indyk963, u mnie kura jak usiądzie to siedzi na wet jak nie ma pod nią jaj.

indyk963 - 2011-03-21, 13:39

Ja najczęściej nasadzam w niedzielę i lęgnie się powyżej 90 % kurcząt . Wczoraj dałem jajka pod gąskę ale nie dlatego ze niedziela tylko dlatego że im wcześniej się wylęgną tym lepiej . A tak po za tym pierwszy raz słyszałem o takim przesądzie a nawet zapytałem 2 sąsiadek kiedy nasadzają kwoki na jajka i odpowiedziały ze śmiechem że kiedy im się umyśli i kiedy kura kwoczy .zapytałem także czy słyszały o takich przesądach ale tez się śmiały i mówiły że nie(dodam że są po 60 więc nie takie młode) . Według mnie to tylko w niektórych regionach polski taki mają takie ZWYCZAJ ŻE NASADZA SIĘ W SOBOTĘ I ŚRODĘ ! :D
adrian_lasek - 2011-03-21, 16:10

Osobiście najczęściej jajka nasadzam w sobotę, nigdy nie nasadzałem w niedzielę czy piątek. Zawsze nieparzystą liczbę jajek. Tak mi mówiła moje babcia. Nie wiem czy to w jakiś sposób skutkuje. Co do faz księżyca, jak podają, to drób najlepiej nasadzać w czasie przybywającego Księżyca.
kochinka - 2011-03-21, 18:47

Ludzie! Przecież to są same bujdy! ;) I co ? Jak nasadzę kurę w środę to mi się wylęgnie 18 z 20 jaj, a jak w czwartek to 10 z 20?? :P :d ;)
sylwia2401 - 2011-03-21, 19:34

mirek_60 napisał/a:
sylwia2401, Nie wiem czemu się tak denerwujesz.

Nie denerwuje się,nie jestem, aż taki nerwowy :D tylko D@nkedi zapytał,że chce nasadzić kurę i że słyszał ,że kury nasadza się w środę i w sobotę,ja nie każę tu nikomu tak nasadzać,ale ja w swojej ponad dwudziestoletniej hodowli nasadzałem kury tylko we środę i w sobotę,a jeżeli ktoś chce to niech nasadza nawet o pół nocy, ja nikogo nie krytykuje, to jest wyłącznie jego sprawa.

tp29 - 2011-03-21, 19:57

Wanda Rakoczy napisał/a:
Dla mnie nie jest ważny dzień kiedy nasadzam kwokę, tylko dzień kiedy będą lęgły się kurczaki. Zawsze staram się przewidzieć czy nie będę miała w tym czasie jakiegoś wyjazdu, staram się wybrać dzień kiedy będę mogła wylęgającym się kurczakom poświęcić najwięcej czasu. Nigdy nie spieszę się z nasadzaniem, niech się kura zdecyduje czy rzeczywiście chce siedzieć. Dzięki temu nie miałam przypadku żeby któraś zrezygnowała w trakcie wysiadywania. Z własnego doświadczenia wiem że ani pora dnia, ani dzień tygodnia kiedy nasadzałam kwokę nie miały wpływu na powodzenie lęgu, a robiłam to już chyba we wszystkich dniach tygodnia i w najróżniejszych porach, nawet póżnym wieczorem.


Jestem takiego samego zdania jak Pani Wanda i tak samo robię;)
Dla mnie najważniejszy dzień klucia.
Wybieram tak, aby klucie wypadło w wekend, ponieważ wtedy jestem cały dzień w domu i mogę przypilnować klujące się maluchy.
Myślę, że to nie ma nic do rzeczy kiedy kwokom daje się jajka. Ale jeśli ktoś działa według takiego schematu, to czemu nie?! To jest każdego indywidualna sprawa...
Po za tym, ilu jest hodowców tyle może być sposobów nasadzania kwok..
No i dobrze....

lolek9898 - 2011-03-22, 09:12

Ja nasadzam kwoke kiedy tylko zakwoczy,ale oprócz piątku. ;)
sylwia2401 - 2011-03-22, 20:30

lolek9898 napisał/a:
Ja nasadzam kwoke kiedy tylko zakwoczy,ale oprócz piątku. ;)

lolek9898,czyżby jakieś przesądy? :D

Grzegorz Hulanicki - 2011-03-22, 20:52

Dla mnie zawrze babcia mówiła że soboty są najlepsze na sadzanie kwok ale nie trzymam sie tego specjalnie. Za to pilnuje sie by ilość jaj była nie parzysta.
Może i zabobony ale jak ktoś chce niech stosuje.

lew trocki - 2011-03-22, 21:21

Ja też słyszałem o nasadzaniu kury w sobotę i zazwyczaj tak robię, ale o środzie to nie słyszałem.
pitrus18 - 2011-03-27, 19:05

Dzisaj nasadziłem kurkę i zobaczymy czy wierzyć w te przesądy czy nie!
pitrus18 - 2011-04-07, 19:19

Chyba zacznę wierzyć w to wszytko prześwietlałem dziś jaja i u kurki która siadłą w niedzielę były 3 nie zalężone a u tej co w sobotę wszystkie były dobre!
pitrus18 - 2011-04-18, 19:40

Nasadziłem kurę w niedzielę i z 16 jajek wykluło mi sie 9 kurcząt 3 były nie zalężone a 3 kurczaki zostały przyduszone prze kurę. Chyba jest w tym trochę prawdy!
amstaf13 - 2011-04-22, 17:16

Uważam że to głupota po prostu był pech że czyste były i kura zadusiła 3 ;( ja nasadzam jak leci a najczęściej w piątki :D :D :D
biosteron - 2011-04-22, 20:42

U mnie, w rejonie, w którym mieszkam, też się przyjęło, że tylko w środę lub w sobotę.
polikarp89 - 2011-04-22, 20:51

A moim zdaniem to czysty zabobon jeden z wielu, co ma np nasadzanie kwoki w środę do tego że kogut nie wywiązał się ze swojego obowiązku. Ale każdy ma prawo tłumaczyć sobie różne rzeczy na swoje sposoby, i robić jak mu się podoba.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group