Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Czubatki, Bia³oczuby i inne czubate rasy. - Czubatka Polska/ Bia³oczuba Polska - SPRAWA POLSKA!

Kamil Kowalski - 2006-07-12, 16:46
Temat postu: Czubatka Polska/ Bia³oczuba Polska - SPRAWA POLSKA!
Buszowa³em po Allegro i znalaz³em czubatki i bia³oczuby do sprzedania.
Ale co ciekawe aaaa tam przeczytajcie sami:

"Witam! Mam do zaoferowania pañstwu kurczaki rasy Czubatka Padewskie, a tak¿e kilka kurczaków rasy Bia³oczuba Holenderska. Kurczaki s± tegoroczne. Ptaki s± oczywi¶cie zdrowe i odrobaczone! Na dwóch pierwszych zdjêciach przedstawione s± 1 kogut i 2 kura rasy Bia³oczuba Holenderska (doros³e). Na trzecim zdjêciu s± ju¿ kurczaki zarówno rasy Czubatka Padewska jak i Bialoczuby Holenderskie. Na zdjêciu 4 s± kurczaki rasy Czubatka Padewska. Cena dotyczy jednej sztuki zarówno kurki jak i kogutka. Ptaki na ¿ywo s± naprawde piêkne. Wysy³ka zgodnie z cennikiem poczty polskiej."

To by³ cytat z Allegro.

Wys³a³em maila do Owego Pana sprzedawcy: ¯e czubatka ale nie Padewska tylko Polska i ¿e to "Narodowa Polska Rasa".

Na co Pan sprzedawca mi odpisa³:

Czubatka Padewska jest nasz± polsk± ras±, ale nie s³ysza³em nigdy o nazwie czubatka polska tylko Czubatka Padewska. Koszt wysy³ki my¶lê, ¿e oko³o jaki¶ 15z³. Jestem w zwi±zku hodowców go³êbi rasowych i drobiu ozdobnego. Pozdrawiam


To ja Mam Pytanie! Ten temat wertujemy MILIONY razy! Czy to dokogo¶ dociera, ¿e nazwa rasy tego ptaka to CZUBATKA POLSKA?! i czy w zwi±zku/zwi±zkach faktycznie ona funkcjonuje pod - CZUBATKA PADEWSKA?!? Je¶li tak to prosze mi powiedzieæ na co tyle starañ, tyle zachodu - jak problem jest w ZWI¡ZKACH! A nie w ludziach, bo po tym co Pan sprzedawca mi odpisa³ to wychodzi³o by ¿e to Zwi±zki Wpajaj± Hodowc± b³êdne Informacje!

No chyba ¿e mi ju¿ ta ci±g³a akcja pt: "Czubatka Polska nie Padewska" zrobi³a mêtlik.

Adrian14 - 2006-07-12, 20:46

Ja tego pana przes³a³ bym na strone czubatki http://www.czubatkapolska.pl/index.php?pid=845 i mo¿e wtedy zmieni zdanie
Kamil Kowalski - 2006-07-12, 21:24

Te¿ mu poda³em Adres woliery i czubatki... ale nie o to chodzi, tylko co robi± ludzie w tych zwi±zkach....?! Nie maja tam szkoleñ itp? Bo szczyciæ sie "jestem w zwi±zku" a nie s³ysza³em o nazwie czubatka polska tylko padewska... No normalnie ¶miech na sali!
Jaros³aw Wartacz - 2006-07-15, 16:03

GDZIE RZYM, A GDZIE KRYM, CZYLI SK¡D TE CZUBATKI?

„Czubatki polskie ( czubatki padewskie), polska rasa kur powsta³a w wyniku selekcji kur wystêpuj±cych w dawnej Polsce, wyró¿niaj± siê czubem z piór na g³owie.”– tyle mówi nam Encyklopedia Popularna PWN. Je¿eli polskie to sk±d ta Padwa? Otó¿ po zag³êbieniu siê w ten problem oraz wnikliwym rozpatrzeniu go na wszystkich mo¿liwych p³aszczyznach – genetycznej, historycznej, geograficznej, kulturowej, jêzykowej – daje dosyæ klarowny obraz, zarówno je¶li chodzi o czubatki polskie, jak równie¿ rasy pokrewne.
Powszechnie przyjmuje siê, ¿e kury czubate pochodz± z po³udniowej Rosji. Osobi¶cie sk³ania³bym siê ku teorii, ¿e by³a to raczej dzisiejsza po³udniowo – wschodnia Ukraina. Pierwotne kury czubate przywêdrowa³y na te tereny z centralnej Azji wraz z Tatarami . Najprawdopodobniej by³y to kury zbli¿one wygl±dem do dzisiejszych su³tanek – czubate, brodate i ³apciate, i - co najwa¿niejsze - piêciopalczaste. Bardzo prawdopodobne jest pokrewieñstwo z silkami – przemawia za tym zarówno pochodzenie, jak i anatomia.
Kury te zosta³y nastêpnie przejête przez Rusinów i w efekcie Unii Lubelskiej znalaz³y siê w granicach Polski. XVI wiek w Polsce to okres tworzenia siê magnaterii, przy czym najwiêksze maj±tki powstawa³y na kresach wschodnich. W³a¶cicieli latyfundiów staæ by³o na wyjazdy „turystyczne”, jak te¿ na kszta³cenie synów na europejskich uniwersytetach. Je¼dzi³o siê wówczas do Rzymu. Ze wzglêdów technicznych podró¿ taka trwa³a d³ugo, wiêc pan jecha³ z ca³ym dworem, zabieraj±c ze sob± wszystko, co potrzebne – równie¿ zwierzêta. Uniwersytety wówczas liczy³y siê dwa w Bolonii i Padwie.
Je¶li za¶ chodzi o kury czubate w Europie pó³nocno – zachodniej, najprawdopodobniej pojawi³y siê tam one w inny sposób i raczej nieco pó¼niej – Aldrovandi pisze o kurach z Padwy, a nie wspomina nic o innych podobnych. Otó¿ w XVII w. magnaci czêsto utrzymywali prywatne wojsko, zazwyczaj zagranicznych najemników, którzy ods³u¿ywszy okres umowy wracali do swej ojczyzny zabieraj±c to, co zdo³ali zgromadziæ. Obecno¶æ czubatek we Francji przypisuje siê równie¿ królowi Stanis³awowi Leszczyñskiemu.
Polskie kury czubate, które trafi³y do W³och, w wyniku krzy¿ówek z miejscowymi kurami szybko utraci³y czê¶æ ze swoich cech – mianowicie ³apcie i pi±ty palec (o ile nie nast±pi³o to wcze¶niej), a ze wzglêdu na fakt, ¿e wszystkie rasy ¶ródziemnomorskie s± bardzo jednolite w typie, stworzy³y wyrównan± pod wzglêdem budowy populacjê – zacz±tek przysz³ej rasy.
Kury przywiezione do krajów zachodniej Europy mia³y nieco mniej szczê¶cia: rozmaito¶æ hodowanych na tym terenie ras doprowadzi³a do wytworzenia wielu lokalnych typów, poczynaj±c od houdana i bredy poprzez brabanty i appenzelle, a koñcz±c na fawerollach.
Wróæmy jednak do Italii. Nale¿y przyj±æ tezê, ¿e charakterystyczne ³uskowane ubarwienie kury czubate uzyska³y we W³oszech – pokrewne rasy nie wystêpuj± w takim rysunku – co prawda kury ¶ródziemnomorskie równie¿ nie, ale byæ mo¿e kiedy¶ takie by³y, dzisiaj jeszcze kury andaluzyjskie posiadaj± czarne ³uskowanie. Co ciekawe, tak idealne ³uskowanie na niebieskim tle widzia³em tylko u du¿ych czubatek na ubieg³orocznej wystawie w Radomiu. Niebieskie odmiany innych ras nie maj± tak wyrazistego rysunku.
Wiadomo, ¿e najwiêkszy wk³ad w hodowlê czubatki mieli Anglicy i tu mamy pierwszy problem – je¿eli ju¿ w roku 1600 we W³oszech nazywano je kurami z Padwy, to dlaczego w Anglii znane by³y od zawsze jako polish fowls? Czy na pewno Aldrovandi nazywa je kurami padewskimi, czy po prostu pisze, ¿e widzia³ w Padwie czubate kury? Byæ mo¿e nazwa ta jest w±tpliw± zas³ug± t³umaczy dzie³a „Ornithologiae”. W zwi±zku z odmiennym nazewnictwem jest to bardzo prawdopodobne.
Inn± ciekaw± spraw± jest bia³oczub zwany w Europie holenderskim. Kura ta nie wykazuje ¿adnego podobieñstwa do kur z pó³nocno – zachodniej Europy, ale ma identyczn± budowê jak czubatka polska / padewska. W krajach anglojêzycznych bia³oczub jest po prostu jedn± z odmian barwnych czubatki polskiej bezbrodej – czubatek nie dziel± tam, jak u nas na bia³oczuby i czubatki brodate, ale na brodate (bearded) i bezbrode (nonbearded). W USA wyhodowano równie¿ brodate bia³oczuby.
Sk±d wiêc nazwa bia³oczub holenderski? Ma³o prawdopodobne jest, aby faktycznie Holendrzy mieli szczególny wk³ad w stworzenie tej odmiany. Kury te podobnie jak inne odmiany trafi³y z W³och do Anglii – prawdopodobnie dopiero w XVIII albo nawet w XIX wieku ju¿ jako ukszta³towana rasa. Oczywi¶cie poszczególne odmiany by³y importowane niezale¿nie, jako „Polish Fowls” albo „Polands”, a nazwy „Poland” i „Holland” pomyliæ bardzo ³atwo. Nawet je¿eli hodowcy holenderscy mieli i maj± bia³oczuby wysokiej klasy, to czubatka, jako rasa, by³a selekcjonowana wed³ug jednego wzorca i na pewno nie w Holandii.
Sk±d zatem, mimo jednolitej budowy i genetyki wziê³a siê rozbie¿no¶æ nazewnictwa? Wed³ug mnie jest to dowód, ¿e czubatka wysz³a z W³och w pe³ni ukszta³towana i rozesz³a siê w dwóch kierunkach: na pó³nocny zachód z prawid³ow± nazw± „czubatka polska” oraz na pó³nocny wschód z nazw± „czubatka padewska”, wynikaj±c± z b³êdu w t³umaczeniu Aldrovandiego, powtarzanego przez kolejnych autorów. Trudno zatem s±dziæ, ¿e na kongresie w Dre¼nie w 1869 r. zatwierdzenie nazwy czubatka padewska by³o manewrem politycznym – po prostu ta nazwa funkcjonowa³a w Niemczech od dziesi±tek czy setek lat. W Polsce natomiast rasy tej praktycznie nie by³o – a te nieliczne osobniki, które przeby³y d³ug± drogê „z ziemi w³oskiej do Polski” przeby³y j± via Niemcy, wiêc niby jak mia³y siê nazywaæ je¶li nie padewskie? Praktycznie dopiero kilkana¶cie, mo¿e dwadzie¶cia lat temu trafi³y do nas pierwsze czubatki z Anglii i USA, a nie jak dotychczas z NRD czy Czechos³owacji – i nast±pi³o nag³e zdziwienie: to nasza rasa? Ja sam pierwsze czubatki kupi³em jako „kury padewskie” dopiero kiedy w1997, czy 98 r. przegl±daj±c atlas drobiu „American Standard of Perfection” dowiedzia³em siê, jak ta rasa nazywa siê na ¶wiecie.
Konkluduj±c – mimo ¿e nie Polska jest kolebk± rasy, mimo ¿e nie Polacy wyhodowali wspó³czesn± czubatkê, mimo ¿e przez stulecia nie mieli¶my nawet ¶wiadomo¶ci jej istnienia, mamy moralne prawo do nazwy czubatka polska, mamy prawo, bo to Polacy pokazali czubate kury ¶wiatu i gdyby nie romantyczne dusze naszych przodków z Kresów Wschodnich, którzy wyje¿d¿aj±c zabierali ze sob± to, co by³o dla nich piêkne i cenne, nie by³o by najpiêkniejszej kury na ¶wiecie!
Nie bêdzie to przecie¿ pierwszy przypadek, ¿e w ró¿nych krajach funkcjonuj± ró¿ne nazwy dla jednej rasy (i odwrotnie) – zostawmy wiêc Niemcom „Padaunera”, a u nas niech to bêdzie wreszcie CZUBATKA POLSKA.

J.A.Wartacz

woliera - 2006-07-15, 16:03

Panie Jarku!
Dziêkujê za ten niezmiernie rzeczowy i m±dry g³os.
W tym wpisie jest moim zdaniem ca³a kwintesencja tego, co mo¿na na temat nazwy "czubatka polska" powiedzieæ.
Materia³ ten trafi do najbli¿szego numeru biuletynu, który powinni¶cie otrzymaæ jeszcze w marcu.

Pozdrawiam bardzo, bardzo serdecznie.

Stanis³aw Roszkowski

Max - 2006-07-15, 16:04

Przegl±da³em wasz biuletyn u znajomego, widzia³em ¿e znowu poruszono temat nazwy Polska czy Padewska. Bardzo dobrze ¿e poruszacie ten temat tak czêsto, trzeba „w wierciæ” co poniektórym starszym do g³owy prawid³owe nazewnictwo ale boje siê ¿e oni ju¿ s± nie reformowalni. Osobi¶cie jak s³yszê wypowiedzi typu „mam Bia³oczuba Holenderskiego” to lekko mówi±c mnie trafia. Przecie¿ jak siê by nie doda³o tego „holenderskiego” to te¿ by wszyscy zrozumieli o jak± kurê chodzi. Ja osobi¶cie preferuje nazewnictwo Czubatka Polska brodata lub bezbroda bia³oczuba (albo trochê krócej czubatka brodata, czubatka bezbroda bia³oczuba).
W³a¶nie tak Polacy ciesz± siê z tego co Polskie.

anna czarnota - 2006-07-15, 22:43

Ja ostatnio pojecha³am kupiæ kurki, ciê¿ko sz³o dogadanie siê z panem przez telefon wiêc pojecha³am zobaczyc co ma. Sama by³am zadziwiona jakich ró¿nych nazw u¿ywa³ na czubatki polskie, praktycznie ka¿dej odmianie barwnej przypisana by³a inna nazwa. By³y oczywi¶cie holenderskie (w sumie bardzo dziwne bo na pocz±tku czuba mia³y kawa³ek grzebienia groszkowego - podobno sprowadzone z zgranicy), padewskie (to by³y nasze polskie brodate z³ote) a najlepsz nazwa dla zielononó¿ek to kuropatwiny, podobno jaka¶ nowa rasa zagraniczna(, ogólnie wszystko by³o tam "zagraniczne". czasami kto¶ my¶li ¿e zagraniczne to lepsze...

anna

Adrian14 - 2006-07-16, 18:44

Ja w lokalnej prasie spotka³em siê nie raz z Czubatk± padewsk±, ale czubatki polskie te¿ spotka³em wiêc nie jest tak ¼le.
sroszkowski - 2006-07-16, 22:00
Temat postu: nazewnictwo
Trochê podró¿ujê po ¶wiecie. Zapewniam Was, ¿e w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Rosji, nawet Japonii nikt nie pos³uguje siê nazw± "padewska". W 1869 roku, gdy Polski nie by³o ju¿ na mapie ¶wiata, Niemcy (ale tylko Niemcy) na kongresie w Dre¼nie zmienili funkcjonuj±c± dotychczas powszechnie w Europie nazwê "poland" na "paduaner". Jest dla mnie co¶ niepojêtego, ¿e my, Polacy, tak ochoczo pozbyli¶my siê w³asnej nazwy, czego nie zrobi³ ca³y pozosta³y bez ma³a ¶wiat. Jest to doskona³y przyk³ad germanizacji jaka siê dokona³a. Ta germanizacja do dzisiejszego dnia siedzi w niektórych g³owach.
Powiem wam szczerze: najwiêkszy opór ze zmian± nazwy mam w³a¶nie w Polsce. Moi partnerzy zagraniczni nie maj± nic przeciwko temu, aby we wzorcu europejskim istnia³y dwie nazwy: czubatka polska i paduaner. Tylko o taki wpis musi wyst±piæ organ, które jest do tego w³adny czyli PZGRiDO. Klub Czubatki Polskiej jest tylko klubem tematycznym i nie ma nic do gadania.
A co mo¿e zrobiæ ka¿dy klubowicz? Laæ w papê - tak jak Leper - ka¿dego kto u¿ywa nazwy "paduaner" zamiast "czubatka polska".
Pozdrawiam
Stanis³aw Roszkowski

Krzysiek Prokop - 2006-07-18, 21:17

Ja gdy pierwszy raz pojecha³em kupowaæ kury, to chodowczyni pokazujac mi ró¿ne rasy, na czubatki polskie bezbrode mówi³a bia³oczuby holenderskie, my¶la³em ¿e tak siê nazywaj±. Dopiero potem, gdy wst±pi³em do KCP "otworzy³em oczy". Ale z drugiej strony jak ludzie maj± poprawnie u¿ywæ nazwy, jak nawet w ksi±¿kach s± u¿ywane nazwy: bia³oczub holenderski i kura padewska??
sroszkowski - 2006-07-19, 22:19
Temat postu: czubatki
Zmiany w g³owach niestety postêpuj± najwolniej. Poza tym istnieje ile¶ tam literatury na rynku, która pos³uguje siê starym nazewnictwem. Ale i tak postêp jest ogromny. Ta nutka patriotyczna chyba zadzia³a³a. Przejrzyjcie sobie choæby czasopisma dla hodowców te sprzed dwóch lat i te obecnie wdawane. Obecnie "czubatka polska" pojawia siê bardzo czêsto, a "padewska" sporadycznie. Kiedy¶ by³o odwrotnie.
Stanis³aw Roszkowski

Krzysiek Prokop - 2006-07-19, 22:33

No, tak, ma pan racje, jest spory postêp, tylko w tych okolicach, gdzie ja mieszkam, nie do¶æ, ¿e nie ma hodowców, to i czasopism. O takich rzeczach to dowiaduje siê z woliery,forum i stron int., je¶li kto¶ do mnie przyje¿d¿a i ja zaczynam o tym gadaæ, to zazwyczaj ma mnie za jakiego¶ fanatyka, albo nie wie o co chodzi... :-P
mateusz20 - 2006-07-19, 23:19

Osobi¶cie powiem ¿e jak pokazuje komu¶ moje czubatki, to pierwsze putanie jest z jakiej s± one planety, a drugie to z jakiego egzotycznego krajy je ¶ci±gno³em, muwie prawde ¿e od pana Stanis³awa i ¿e to polska rasa, napocz±tku niewi꿱 , lecz zda¿y³o siê kilka razy ¿e za¿ucono mi k³amstwo ¿e te kury to holenderska lub w³oska rasa bo takgdzie¶ pisa³o, na takich uparciuchów mam sposub- muwie ¿e to polska rasa i ju¿, a s± efektem katastrofy w Czarnobylu i ¿e pochodz± z pod Bia³oruskiej granicy, po takiej odpowiedzi mina niekturym ¿ednie, przestaja mi wciskaæ bajeczki o swoich sprawdzonych i ¿etelnych informacjach,

Wiem ¿e to troche niestosowne ale to dobry sposub na takich niedowiarków.
Pozdrawiam czubatkolub z pod Gniezna.

sroszkowski - 2006-07-20, 09:46

Zada³em temu go¶ciwi z Allegro pytanie dlaczego pos³uguje siê nazw± "padewska" skoro ca³y ¶wiat u¿ywa - poza Niemcami - nazwy "poland's"? A mo¿e zrobimy sobie zabawê z tego "patrioty". Zacznijmy mu wysy³aæ maile co o nim my¶limy? Podajê do niego kontakt: zmbm@wp.pl
Pawi Król - 2006-07-29, 22:26

wiecie co mnie wkurza ? co miesi±c ogl±dam og³oszenia w pewnej gazecie i nadal siê pojawiaj± teksty : sprzedam czubatki padewskie. wrrrr
Krzysiek Prokop - 2006-08-01, 21:18

Zadzwoñ do tego kolesia i powiedz, ¿e siê myli-ja bym tak zrobi³... :mrgreen: jeszcze bym mu przes³a³ materia³y o historii czubatki polskiej, ale by siê speszy³ :-P
Kamikazi - 2006-08-02, 22:21

Zaciekawi³a mnie sprawa czubatkowa i poszpera³am trochê w necie.

Znalaz³am kilka ciekawych linków. Oto kilka z nich:

http://www.feathersite.co.../BRKPolish.html

http://www.ithaca.edu/sta...oks/chooks.html
Tu pisz± o takiej kurce:


Je¶li dobrze t³umaczê to pisz± : "Stworzona w Europie, ale prawdopodobnie nie w Polsce, przed XVIw."

http://www.ansi.okstate.e...hickens/polish/
Tu pisz±, ¿e pochodzi prawdopodobnie ze wschodniej Europy ale czas zaciera historiê tej rasy.

http://beebepolands.co.uk/
Tych pañstwa ju¿ gdzie¶ widzia³am ;)


Zabawi³am siê te¿ w Google. Wpisywa³am ró¿ne nazwy którymi okre¶lano czubatkê polsk± i wychodzi³y ciekawe wyniki.

przemek89 - 2006-08-03, 20:52
Temat postu: trudna dyskusja...
dzisiaj spotka³em u nie w miescie na targowisku kobiete , ktora sprzedawa³a czubatki"padewskie" (oczywiscie wg niej) i nie da³a sobie wyt³umaczyc ze ta ponoc padewska to tak na prawde czubatka polska. jestem ciekawy czy wam sie rowniez przytrafi³a taka historia. pozdrawiam
przemek89 - 2006-08-11, 00:13

najlepsze mia³em u mnie w miescie na targowisku . jedna pani sprzedawa³a owe czubatki i mia³a koguta (ostatniego kiedy poszed³em) czubatki z³otej , ktorego nazywa³a padewskim. powiedzia³em jej ze to jest czubatka polska a nie padewska to ona powiedzia³a ze tak moze tak jest bo sa jeszcz eholenderskie i inne. ja powiedzia³em ze t o wszystko to sa czubatki polskie i ze roznia sie tylko odmiana barwna to ona powiedziala ze tak padewska jest inna i holenderska tez ma inny kolor. normalnie chcia³em te kobiete rozszarpac bo by³a taka tepa ze szok. az musia³ mnie moj tato odciagnac z tamtad bo choc on sie tym za bardzo nie interesuje to wie ze mam na tle kur bzika i trzeoszke wiem o tym( na pewno wiecej niz ta pani), mora³ taki ze ludzie (niektorzy ) sa zbyt tepi zeby to zrozumiec ze wszystkie czubatki sa polskie i kropka. pozdrawiam przemek.
Kamikazi - 2006-08-11, 13:19

Dlatego zamiast rozszarpywaæ pani± ze straganu lepiej u¶wiadomiæ jej, ¿e siê myli. Nosiæ pod pach± biuletyn o czubatkach i rozmawiaæ! :)
Krzysiek Prokop - 2006-08-11, 15:47

Kasiu, ale niketórym ludziom nie da siê przet³umaczyæ :-P. Zawsze my¶l±, ¿e s± m±drzejsi, a wyt³umaczyæ przekupce na targowisku, ¿e co¶ nie zgadza siê z jej towarem to bardzo ciê¿ko :-)
sroszkowski - 2006-08-11, 15:51

Zadzia³aj ekonomicznie. Byt kszta³tuje ¶wiadomo¶æ. Powiedz tej pani, ¿e jakby mia³a czubatki polskie to by¶ je kupi³, a padewskie ciê interesuj±. Od razu poskutkuje.
anna czarnota - 2006-08-11, 21:03

A jedna osoba na allegro wystawia kolejn± aukcjê uparcie twierdz±c ¿e sprzedaje czubatki padewskie i bia³oczuby holenderskie... http://www.allegro.pl/ite...ki_okazja_.html
barto-k - 2006-08-16, 13:14

Takim to tylko kasa w g³owie!
Kamikazi - 2006-08-16, 15:17

sroszkowski napisa³/a:
Zadzia³aj ekonomicznie. Byt kszta³tuje ¶wiadomo¶æ. Powiedz tej pani, ¿e jakby mia³a czubatki polskie to by¶ je kupi³, a padewskie ciê interesuj±. Od razu poskutkuje.


O! I taka zagrywka mi siê podoba! Obgadywaniem i oskar¿aniem ludzi nic siê nie zdzia³a ;)

Tak samo pisz±c do tego pana z Allegro, ¿e kurki które prezentuje s± czubatkami polskimi, postarajmy siê o delikatno¶æ przy u¶wiadamianiu go ;) Warto wys³aæ mu link do strony o czubatkach i mo¿e zaprosiæ na jakie¶ spotkanie czubatkowiczów, targi itd.

czubstaropolski - 2006-09-12, 21:29

czesc ziomy i ziomale jak sie domyslam (bo nie czytalem wszystkiego czego skopiowaliscie z jakis stron) wszyscy piszecie o jakis miniaturach a ja mam bialoczuba czarnego wielkosci nornalnej kury domowej i czubatki brodate srebrne luskowane w tym samym fornacie w ilosci 2 kury i kogut z kazdego gatunku takze zamknac juz kopary i brac sie do roboty tyle wam powiem

Edit Kamil Kowalski: A o co dok³adnie Ci "ZIOMALU" chodzi??? Bo nie kapuje twojej polszczyzny: (bo nie czytalem wszystkiego czego skopiowaliscie z jakis stron)???

Szymon Wo¼niak - 2006-09-23, 21:37

bez obrazy Adam ale jak ty sie odzywasz ?????zamkn±æ ju¿ kopary ( czyli ³adnie mówi±c buzie) i zwrot ZIOMALE uwa¿am ( nie wiem jak dla innych ) za obra¼liwy.TROCHÊ SZACUNKU DLA KLUBOWICZÓW ( w przewadze osób doros³ych). je¿eli twierdzisz ¿e nie powinni¶my zwracaæ uwagi na to jak sie mówi na czubatkê polsk± to bez obrazy jeste¶ ¶mieszny.nie wiem jak na mój komentarz zareaguj± Administratorzy i inni ale nie wstydzê sie mojej wypowiedzi na temat twego odzywania siê
wanted - 2006-09-23, 21:53

Ale tu posz³y ostre s³owa.Dobrze ¿e wszystko siêdzieje za po¶rednictwem sieæi ,bo inaczej by nam sie co niuektórzy pozabijali. :shock:
Szymon Wo¼niak - 2006-09-24, 11:15

wiesz Wanted mo¿e i ostro to zabrzmia³o ale zrozum mnie.nie chce naruszaæ niczyich godno¶ci ale chyba ka¿dy chce aby nam siê mi³o rozmawia³o bo ja nie chcê sie z nikim k³óciæ.a dla mnie nazewnictwo naszej narodowej rasy i odtwarzanie juz zagro¿onych jest dla mnie bardzo wa¿ne.
pozdrawiam
Szymon Wo¼niak
PS. mam nadziejê ¿e nikt siê na mnie nie gniewa :evil:

majawn - 2006-09-24, 11:35

Szymon Wo¼niak,
S±dzê, ze tre¶æ Twojej wypowiedzi nie by³a dla nikogo obra¼liwa. Ale pewnie najlepiej zignorowaæ takie dziwne wypowiedzi w stylu uzytkownika Czubstaropolski. Moze to jakies jego nieczytelne poczucie humoru :shock: ?
Pozdrawiam i ¿ycze mi³ego "postowania" na forum :-) .
Maja

sroszkowski - 2006-09-24, 12:20

Te¿ tak my¶lê, ¿e to by³o takie przewrotne pozucie humoru. Dla nikogo, okazuje siê, niezrozumia³e. Ja w ka¿dym razie i nie "skapowa³em" i aby nie wyj¶æ na durnia - nie skomentowa³em. A zawsze pierwszy rzucam siê na tego typu "przypadki".
wanted - 2006-09-24, 15:44

Szymon Wo¼niak, mi tu nied chodzi³o tylko i wy³±cznie o Twoj± wypowiedz,tylko ogólnie o ca³o¶æ (z powy¿szym postem).Nie mówiê ¿e ¿le zrobi³es, dziwiê siê tylko userowi Czubstaropolski ¿e co¶ takiego napisa³. Byæ mo¿e chcia³ podnie¶æ ci¶nienie na forum. Czasem siê tacy chwilowi i przypadkowi userzy trafiaj± co lubi± robiæ tylko zamêt nic nie wnosz±c a tylko bruzdz±c.
Szymon Wo¼niak - 2006-09-24, 20:30

uff a ja juz my¶la³em ¿e Ci podpad³em
pozdrawiam ;-)

LWlodarczyk - 2007-01-03, 14:35

Mam takie pytanie, tu¿ przed sylwestrem by³em u mechanika samochodowego i po s±siedzku za p³otem spacerowa³a sobie parka czubatek, wygl±da³y jak Bia³oczuby czarne z tym, ¿e posiada³y jeszcze bujnie opierzone nogi, niczym drachmy, nie wygl±da³y na krzy¿ówke, ich czuby by³y du¿e z du¿± ilo¶ci± bia³ych piór, takie kury widzia³em 2 razy i chcia³ bym wiedzieæ czy to jaka¶ odmiana, czy krzy¿ówka ?. Takie kury widze po raz drugi, wiêc pewnie jest ich wiêcej.
mirass - 2007-01-03, 14:42

No to ja te¿ siê zapytam. Widzia³em ostatnio w okolicy (troszkê dalszej :-P ) bia³oczuby tylko, ¿e nie mia³y bia³ych czubów - ca³e by³y czarne...czy to jakie¶ krzy¿ówki :?: I jeszcze jedno: czy dopuszczalne jest u bia³oczubów bia³e piórko w skrzydle (lotka II rzêdu) :?:
sroszkowski - 2007-01-03, 15:44

Odpwiadam mirassowi. Dopuszczalne s± pojedyñcze bia³e piórka na innych czê¶ciach cia³a, na przyk³ad w czubie u typowych czubatek brodatych. Podobnie u niebieskich bia³oczubów i czubatek nikt nie robi na wystawach tragedii z pojedyñczymi czarnymi piórkami na karku. W skrzydle jest to du¿y b³±d. Kurkê z³ocist± z takim b³êdem wystawi³em na ubieg³orocznej wystawie w Lipsku. Za to w³a¶nie dosta³a tylko 91 pkt.

£ukasz, nie spotka³em siê z takimi bia³oczubami i czubatkami maj±cymi opierzone nogi. Mog± byæ krzy¿ówkami z brahmami. Ale nie wykluczam ich autentyczno¶ci. Nie takie dziwy spotyka³em na polskich wsiach. Najlepiej jakby¶ zrobi³ imi zdjêcia.

LWlodarczyk - 2007-01-03, 21:10

Mog± byæ trudnosci z zrobieniem im zdjêcia bo te kurki s± czyj±¶ w³asno¶ci±, mam aparat starej daty i trudno by³o zrobiæ mi fotki moim kurom, nie by³y zbyt chêtne do wspó³pracy, a co dopiero obce kury. Wygl±daj± jak bia³oczuby czarne tyle ze maja intensywnie opierzone nogi. Byæ mo¿e to jaka¶ krzy¿ówka.

[ Dodano: 2007-05-02, 11:45 ]
oto ten ptaszek

Jaro - 2008-04-14, 23:34
Temat postu: Czubatka Polska/ Bia³oczuba Polska - SPRAWA POLSKA!
Niedawno by³em na gie³dzie w P³oñsku. Choæ jest niewielka, to wabi hodowców drobiu i nie tylko drobiu, z do¶æ sporego obszaru. Je¶li chodzi o czubatki to jeszcze kilka lat temu mo¿na by³o na niej spotkaæ zaledwie kilka- kilkana¶cie bia³oczubów (oczywi¶cie tylko czarnych), a czubatki brodate pojawia³y siê niezmiernie rzadko. Zadowalaj±cy jest fakt, ¿e ostatnio coraz czê¶ciej i w wiêkszej ilo¶ci mo¿na je spotkaæ. Niestety ich jako¶æ pozostawia wiele do ¿yczenia, a to za spraw±, ¿e w wiêkszo¶ci, kurki nale¿± do hodowców- amatorów, którzy nie posiadaj± jako takiej wiedzy na temat tej rasy, a ju¿ nie wspomnê o wiedzy z zakresu genetyki. To jako wstêp, a teraz chcia³bym przedstawiæ sytuacjê w jakiej niedawno znalaz³em siê na tej w³a¶nie gie³dzie. Otó¿ pewien hodowca oferowa³ liczne stadko kur, w którego sk³ad wchodzi³y m. in. kochiny min., karze³ki ³apciate, silki i araukany. Po¶ród tej zbieraniny spostrzeg³em kurkê czubatki brodatej z³otej, która wygl±da³a w miarê przyzwoicie. Bez zastanowienia, z chêci± nabycia owej kurki, zapyta³em: "W jakiej cenie jest ta czubatka?". Odpowied¼ przeros³a moje naj¶mielsze oczekiwania i nie chodzi mi tu bynajmniej o cenê, lecz sam± odpowied¼ sprzedawcy: "To nie jest ¿adna czubatka, tylko kurka padewska...". W tym momencie zabrak³o mi s³ów, co zdarza siê niezwykle rzadko :diabel:: HELP :!: Próbowa³em wyprowadziæ Pana z b³êdnego rozumowania, niestety bezskutecznie :sciana: Hodowca by³ ¶wiêcie przekonany co do swoich racji. A kurki i tak nie naby³em, bo owy Pan zakupi³ j± wtedy na powiêkszenie stada... -ironicznie- nie czubatek, a kur padewskich :diabel:: Biedactwa, straci³y ju¿ nawet miano czubatki ;)
karas - 2008-05-31, 23:44

U nas kapciate kury z bia³ym czubem na rynku sprzedaj± jako bia³oczuby holenderskie jak chcia³em go¶ciowi wyt³umaczyæ ¿e to jest mieszanka ras to on tylko na mnie na wyzywa³.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group