Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Woliery - Woliera ....

indyk963 - 2011-02-27, 12:15
Temat postu: Woliera ....
Planuję budowę woliery zewnętrznej dla drobnej egzotyki . Cała woliera będzie budowana na podstawie tej woliery http://allegro.pl/domek-k...1467495756.html tylko że zrobię 2 razy większą powierzchnię do latania oraz większe okno w domku . Deski już mam siatkę zakupię i gdy tylko się trochę ociepli zaczynam budować wolierę . Ale mam pytania :
1. Czy w takiej wolierze mogę hodować przez cały rok Takie gatunki jak Gołąbki diamentowe , mewki japońskie , kanarki,zeberki,cukrówki, ----> czy te gatunki mogą być razem ? czy mogę jeszcze jakiś gatunek papug do nich wpuścić ?
2.Czy przez zimę zamknąć je w tym domku aby miały ciepło czy udostępnić im wylot na wolierę ?
3.Osłonić im całą wolierę czy wystarczy ten dom ? jeśli ocieplić i osłonić od wiatru to czym ? wystarczy folia ?
4.jak często trzeba wymieniać wodę aby nie zamarzała ? można podawać warzywa i owoce ?
To chyba tyle . Jak sobie jeszcze o czymś przypomnę to napiszę ;)

krzysieksolec - 2011-02-27, 13:07

1. Przez cały rok nie (piszę tak na podstawie własnych doświadczeń). Te gatunki lepiej żeby nie były razem, zeberki w okresie lęgowym stają się agresywne. Będą wydziobywać piórka gołąbkom by budować z ich piór gniazdo. Żadne sianka, włókna kokosowe nic nie dadzą, oskubią gołąbki a dopiero później zabiorą się za używanie sianka itp.

2.Tak, zamknąć.

3. Co do ocieplenia domku, to polecam watę szklaną, lub włókno szklane. A co do osłonięcia klatki, to tak użyj folii.

4. Jak często wymieniać wodę by nie zamarzła? To musisz sam zaobserwować. Owoce i warzywa jak najbardziej wskazane.

Liściec22 - 2011-02-27, 18:07

Krzysiek moje zeberki sa z gołąbkami i mewkami przez cały rok w jednej wolierze i niegdy mi się nie zdarzyło, żeby zeberki obdzierały z piór gołąbki.Wszystko wyprowadz lęgi w jednej wolierze, i jedno drugim sobie właściwie nie przeszkadza, no może zeberki troche kradną materiał budowlany:)
indyk963 - 2011-02-27, 19:35

a mogę jakieś papużki z nimi hodować ?
Najwyżej kupię 3 pary kanarków 4 pary mewek 2 pary zeberek 3 pary gołąbków i 2 pary cukrówek . Taki zestaw może być ? Czyli te ptaki można hodować przez cały rok na dworze ?

indyk963 - 2011-02-27, 19:38

Liściec22,
A osłaniasz wolierę (ogrzewasz) ?
ile par trzymasz razem ? jak często się mnożą i w jakich ilościach mają młode ?
Jak wygląda twoja woliera ?

Liściec22 - 2011-02-27, 23:23

Woliera,w której trzymam te ptaki jest drewniana, z ocieplanym sufitem(styropian) a to pokryte blachą.Mam takie ramki drewniane w środku ofoliowane, które przykręcam na zimę,żeby osłonic przed wiatrem.Woliery nie ogrzewam.Mam w niej 4 pary zeberek, 1 pare mewek, 1 pare gołąbków diamentowych i 1 parę nimf.Zwykle dopuszczam do 4 lęgów w roku.Najwcześniej zaczynają papugi,ale wyciągam budki jak się zaczyna ocieplac i wsadzam je dopiero jak uznam za odpowiedni czas na lęgi.Przez całą zimę mam pozawieszane budki wysłane cienkim sianem i trotami, w których ptaszki śpią.
Jutro kończę szkołe o 16,jak jeszcze wyrobie to zrobię foty i wrzucę do tego tematu

indyk963 - 2011-02-28, 15:59

Bardzo byłbym wdzięczny gdybyś sfotografował wolierę oraz ptaszki oraz jak i gdzie masz umieszczone karmniki i budki lęgowe ;)
Liściec22 - 2011-03-03, 23:40

Przepraszam,że nic nie wrzuciłem ale nie miałem jak tego zrobic bo wracam późno ze szkoły. Ale dotrzymam słowa ;)
kopi - 2011-03-04, 12:29

Liściec22 napisał/a:
wracam późno ze szkoły

zatem nie wiesz czy ptaszki w nocy śpią w budkach? Tylko tak przypuszczasz? :/

indyk963 - 2011-03-06, 11:49

Czekam na zdjęcia . Dzisiaj niedziela więc raczej nie idziesz do szkoły :P
Liściec22 - 2011-03-08, 17:10

Przepraszam,że tyle to trwało,ale nie miałem czasu.Fotki średniej jakości , robione telefonem bo nie mam aparatu cyfrowego. Wiadomo tez ,że teraz woliera nie wygląda tak ładnie jak na wiosnę i przez lato.
indyk963 - 2011-03-08, 20:20

o bardzo dziękuje . A w jaki sposób podajesz karmę i wodę ?
Liściec22 - 2011-03-09, 14:07

Ziarno podaję w dośc dużej podstawce na kwiatki :) A wode w starej patelni, od której odkręciłem rączkę.Tak czy siak jest to praktyczne i wygląda nawet dośc estetycznie.Jak już będzie prawdziwa wiosna, odsłonię wolierę, pozamiatam i wsadzę nowe gałęzie to powstawiam tu gdzies na forum może w tym temacie fotki;) Miałem teraz mały przypał z gołąbkami diamentowymi bo zrobiło się cieplej zaczęły nieśc na gniazdo i samica wyprodukowała jajo, jednak znowu oziębiło się i samica nie mogła znieśc jaja.Myślałem już że zdechnie ale ostatecznie wziąłem ją do domu, pod nią dałęm rondelek z gorącą wodą i dzis rano wyrzuciła wreszcie z siebie ten ciężar.Jest jeszcze troche osłąbiona ale powinna dojśc do siebie. Budkę już ściągnąłem a samica trafi spowrotem do woliery pewnie jutro.To tak w ramach dygresji do tematu :P
indyk963 - 2011-03-09, 15:29

wydaje mi się że masz mało ptaszków w tej wolierce :)
Już nie mogę się doczekać na nowe zdjęcia :)

Liściec22 - 2011-03-15, 15:42

Kilka fotek z dzisiejszego karmienia ptaszków zieleninką :P W sobotę odsłaniam juz woliere, robię zmianę wystroju, czyszczę budki i pasuje też pozamiatac po zimie :) Ja wszystko będzie gotowe to też coś tu wrzucę jesli mozna ;)
agnieszka177 - 2011-03-16, 09:49

czym karmisz ptaki? jak masz egzotyke z papugami.
No i jak się dogaduje takie osobliwe połączenie?

Liściec22 - 2011-03-16, 15:02

Wszystkie ptaki jedzą karmę dla średnich papug , którą kupuję w sprawdzonym sklepie z ziarnami.Nimfy jedzą to co im pasuje, gołąbki diamentowe też i mewki z zeberkami te najdrobniejsze ziarna. Oczywiście czasami dokupuję osobno jakies proso czerwone i żółte i inne nasionka, które dosypuję to kupionej gotowej karmy. Prócz tego maja stały dostęp do sepi, w lecie dużo zieleninki ( z reguły jest to mniszek lekarski) oraz tarta marchew i jabłko, w porze lęgowej również białko z jaja mieszane z bułką tartą i serek biały.W zimie z tego co wiem to podaje się tylko tarte jabłko i ja też tak robię.A do tego w zimie do wody dodaję trochę tartego czosnku.
A jesli chodzi o wzajemne kontakty między ptakami to tylko raz jak nimfy miały swój pierwszy lęg(teraz para ma już 3 lata) to ucierpiała na tym gołębiczka, bo nimfa skaleczyła ja dziobem w nogę.Od tamtej pory nie zanotowałem nic niepokojącego.Wiadomo , że czasem dojdzie do jakiegoś zwarcia ale to z reguły tylko podczas lęgów.Wszystkie ptaki odchowują swoje potomstwo w jednej wolierze :d Napewno rozmieszczenie budek lęgowych ma tu swoje znaczenie, bo w tym kącie gdzie nimfy mają budkę innych nie wieszam. Zeberki, mewki jak i gołąbki diamentowe mają swoje budki tóż pod sufitem.Podczas wychowywania młodych też nie ma problemów, mimo że troche tego się kluje jeszcze w dodatku w podobnym czasie. Także takie sytuacje pokazują , że nawet papugi mogą życ z małymi ptaszkami :) A Ty Agnieszko trzymasz jakies ptaszki egzotyczne, czy tylko pytasz z ciekawości ;) ?

AL - 2011-03-16, 16:18

W okresie zimowym podajemy coś więcej niż tarte jabłko,marchew, brokuły, kapustę pekińską, włoską ,koperek, paprykę,granaty
Liściec22 - 2011-03-16, 20:17

Z tego co wyczytałem jakiś czas temu to podawanie ptakom zieleniny w zimie przy mrozach nie jest wskazane.Jesli są trzymane w domu przy dodatniej temperaturze to ok, ale moje ptactwo spędza całą zimę na zewnątrz i temperatura spada nawet poniże 10 stopni w wolierze, więc dlatego nie podaje im takich rzeczy.Słyszałem, że jabłko robi dobrze na ptasie gardło, nie wiem ile w tym prawdy. W każdym razie moje ptaki są na polu juz trzecią zimę, i jak narazie nic mi nie padło podczas mrozów, a co roku postępuję tak samo:)
kopi - 2011-03-17, 11:10

Ja też trzymam gołąbki diamentowe z papugami i daję im tą samą mieszankę. I tak już drugi rok. Ale dowiedziałem się, że gołąbką nie można dawać ziaren lnu. A w tej mieszance jest.
Uważam, że trzymanie w wolierze towarzyskiej różne gatunki ma swoje plusy jeżeli chodzi o żywienie. Zjadają różne gatunki ziarna i różnej wielkości. U mnie jeszcze oprócz zeberek i gołąbków są przepiórki. Planuję też ze względu na duże ziarna np. słonecznik czy dynie do każdej woliery dorzucić parkę większych papug.

indyk963 - 2011-03-19, 07:35

A ile lęgów maksymalnie można otrzymać w wolierze na dworze w ciągu roku od gołąbków,mewek,zeberek,nimf,kanarków,????
AL - 2011-03-19, 09:13

indyk963, Wszystko zależy od pogody i od tego kiedy ptaki rozpoczną lęgi, ale max 3 razy. Ale pamiętaj lęgi w wspólnej wolierze są o wiele gorsze od lęgów klatkowych
pimpek98 - 2011-03-20, 00:18

Dla czego? Liściec bardzo ładna woilera.
AL - 2011-03-20, 09:03

pimpek98, Bo wiem to z własnego doswiadczenia, ptaki - drobna egzotyka bardzo dobrze czuje się w wolierze ale w czasie lęgów ptaki sobie przeszkadzają. Budek musi być więcej niż par ptaków, aby uniknać walk o gniazda. Z drugiej strony nadmiar miejsc lęgowych wprowadza zamieszanie, ptaki nie mogą zecydować się w której siedzieć. zaczynają budowę w jednej, przenoszą się do innej
pimpek98 - 2011-03-20, 10:35

aha dięki a jak bym chciał trzymać modrolotki z nimfami w wolierze zewnętrznej to też tak może się stać?
Liściec22 - 2011-03-20, 11:42

Jeśli chodzi lęgi Al, to u mnie jest zwykle 4 , tylko gołąbkom czasem pozwalam do 5 lęgów.A z drobną egzotyką typu zeberki miałem właśnie też problem z lęgami bo było dokładnie jak piszesz, ale było tak tylko pierwszego sezonu.Teraz mam tylko 3 parki zeberek i jedną mewek .Budek mam tyle co par, i ptaki nie bija się o nie.Myślę, że to przez to, że zimą jak i w nocy każda parka śpi cały czas w tej samej budce i jak przychodzą lęgi to trzymają się tylko tej budki,zdarza się oczywiście podkradanie materiału z innych budek ale ogólnie nie zmieniają miejsca na gniazdo.Każda parka pilnuje swojej budki i przegania intruza.U mnie już zaczyna się pora lęgowa.Dziś zacząłem już podawac białko z bułką tartą i skorupki z jaj, oraz zawiesiłem wapno. Gołąbek już tokuje, nimfy więcej czasu spędzają w budce i samczyk zaczyna już ładnie śpiewac. Pimpek nie potrafię Ci odpowiedziec na to pytanie bo nie znam się na innych papugach, musi się wypowiedziec ktoś inny.
Wczoraj od rana wziąłem się za sprzątanie woliery, wsadziłem nowe gałęzie, zdjąłem folię. W załącznikach fotki już posprzątanej woliery :) i Jak? :d

indyk963 - 2011-03-20, 13:01

Extra wolierka !
a dlaczego masz 1 mewkę wcześniej pisałeś że masz parkę .

indyk963 - 2011-03-20, 14:16

Ach przepraszam źle przeczytałem :ops:
Liściec22 - 2011-03-20, 16:22

Druga woliera jest dostawiona do ściany bocznej tej woliery.Dawałem już fotki,ale zmieniłem trochę wystrój, jutro może jakies zdjęcia wrzucę.A w przyszłym tygodniu kupuję już bażanty złociste :)Narazie przynajmniej samca.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group