Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Odchów i selekcja młodych - Jak stworzyć idealny odchowalink dla kurcząt?

kacpisułtan - 2007-03-13, 21:17
Temat postu: Jak stworzyć idealny odchowalink dla kurcząt?
W jakich odchowalnikach trzymacie młode po wykluciu z inkubatora???
W tym roku po raz pierwszy będe przeprowadzał lęgi sztuczne i zastanawiam sie jak zrobic odchowalnik dla kurcząt.
Kiedy kurczaki się wyklują się w inkubatorze powinniśmy je po około 24 godzinach z niego wyjąć (jeśli wyschną). Planuje stworzyć bardzo prosty odchowalnik dla nich. Będzie to zbity z desek kwadrat nad którym będzie wisiała sztuczna kwoka. Tylko nie wiem co może posłużyć za wyściółkeę. Może piasek przykryty słomą albo trocinami???
Co sądzicie o moim pomyśle na odchowalnik???
I piszcie jaki wy posiadacie w swoich hodowlach.
Foty mile widziane.

anna czarnota - 2007-03-13, 22:50

Pomysł dobry, słomę odradzam chyba że potniesz na bardzo małe kawałki, trociny są najlepszym rozwiązaniem. A co do skrzyneczki to świetnym rozwiązaniem jest taka skrzynia jak się mięso i wędliny przewozi - plastikowa, łatwa do umycia i utrzymania w czystości.
Bartek1989 - 2007-03-13, 23:16

No ja uważam że pomysł na odchowalnik jest dobry. wszytsko też zależy ile będzie kurczaków. Bo jak ma być ich sporo, to lepeij zrobić większy żeby póxniej nie było problemu, że jest im zbyt ciasno... Ja osobiście kurczaki po wykluciu <jełśi odbieram je od kwok lub indyczek > zabieram zaraz jak tylko nabiorą trochę siły nie czekam aż tak długo i wydaje mi sie że to jest lepsze niż trzyamanie ich pod kurami no, ale z inkubatorem jest inaczej bo tam im właściwie nic nei grozi:) Jesli chodzi o mnie to ja mam specjalne pomieszczenie w którym mam porobione przegrody wysokości 75 cm ze zwykłej siatki takiej jak na woliery, jako ściółke stosuję albo trociny albo sieczkę ze słomy, osobiście uważam że lepsze są trociny gdyz łatwiej przy ich użyciu utrzymac czystośc w wychowalni która jest bardzo ważna dla takich maluchów. no i nad każdą przegrodą mam tzw. kwokę która ogrzewa kurczaki :-)
kacpisułtan - 2007-03-14, 09:18

Mój odchowalnik nie będzie na dużo kurczaków,a jak będą rosły i będzie brakowało im miejsca to poprostu z desek będe zbijał większy kwadrat.
A jeśli chodzi o ściółke to właśnie musze poszukać w okolicy jakiegoś tartaku i kupować tam trociny.

Krzysiek Prokop - 2007-03-14, 15:11

Moim odchowalnikiem jest drewniana budka. Jak mam kurczaki to podłączam do niej tylko żarówkę-kwokę, wysypuję trocinami i sypię też gdzieś na boku trochę piasku.
jakub - 2007-03-18, 19:01

A czy za odchowalnik moze słuzyc 100 litrowe akwarium wysypane na dnie trociną.
kacpisułtan - 2007-03-19, 09:52

jakub, wydaje mi się że jest to niezły pomysł :!: :!: :!: Tylko zalęży ile oczekujesz kurczków :?: :?: :?:
Bartek1989 - 2007-03-19, 15:02

No wszystko zależy od tego jak dużo ma być kurczaków...???? Ale ogólnie to mam mieszane uczucia na temat tego akwarium <nie jestem zwolennikiem tego typu tworzyw jak szkło i plastik> przy małych kurczakach. Boję sie ze może im byc zbyt gorąco ale z 2 strony nie musisz swiecić kwoki tylko zwykłą żarówke im będzie cipło a Ty zapłacisz mniej za prąd... ;-)
kacpisułtan - 2007-03-19, 15:59

Bartek1989, niejestem pewien czy zwykła żarówka wystarczy :!: :!: :!: Sztuczną kwoke można powiesić wyżej żeby tak kurczaków nie grzała.
Bartek1989 - 2007-03-19, 16:40

Tzn. ja nie powiedziałem że na 100% tak będzie, ale można spróbować podłączyć żarówkę bez kurczaków i zmierzyć temp. w akwarium. Nie wiem, bo nigdy nie używałem akwarium do tego typu hodowli<hehe>, ale można spróbować..
dakota2000 - 2007-03-19, 20:41

Ja w tym roku wykonałem odchowalnik z starego barku z segmentu meblowego.Kupiłem przewód grzewczy 80wat. i zrobiłem płytę grzewczą ,nad płytą ruszt z siatki .Oświetlenie żarówka energ-oszczędna 11vat .Otwory wentylacyjne,termostat akwarystyczny,wyłącznik czasowy światła.Płyta grzewcza ma możliwość wysuwania ruszt,czyli podłoga z siatki ,również istnieje możliwość demontarzu i wyczyszczenia .Istnieje możliwość przełożenia płyty do góry i ogrzewania od góry.Działa wszystko bez zastrzeżeń,.Zobaczymy jak będzie w praktyce.Przy budowie skożystałem z porady z ostatniej Fauny i Flory.
kacpisułtan - 2007-03-20, 08:15

dakota2000, bardzo ciekawy pomysł, ale pewnie dużo roboty :!: :!: :!:
slaby1986 - 2007-07-25, 13:45

kacpisułtan, roboty pewnie troche jest ale jaki efekt :D ja swoje odhowalniki zrobilem podobnie do Dakoty2000 stare meble polozylem na podloge, wysypalem trocinami (wydaje mi sie za najlepiej trzymja cieplo) i do kazdego przedziau podlaczylem zarowke- kwoke i jes GIT :D a akwarium stosowalem do kaczek (karolinek i manadrynek) te akwarium ma 360l i w mnie wiecej polowie jest przedzilone szyba tak ze kaczuchy moga plywac i siedziec na trocinach czy slomie mysle ze to dobre rozwiazanie. Pozdrawiam
Ann - 2011-01-30, 00:09

Temat stary, ale nie będę zakładać nowego dla jednego pytania...
Czy odchowalnik można pomalować bejcą? Bo robię taki z płyty OSB i kantówek. Chciałabym, żeby mi się to nie zniszczyło od wilgoci czy odchodów kurczaków. Tylko nie wiem czy bejca nie zaszkodzi maluchom? A może jakiś lakier?

dzik - 2011-01-30, 00:21

możesz pomalować lakierem,bejcą itp. tylko wybieraj takie do stosowania wewnątrz domu one są nie toksyczne dla ludzi i zwierząt.
Ann - 2011-01-30, 00:26

Dziękuję za szybką odpowiedź. :d
JulianG - 2011-01-30, 07:56

Czytałem,że już małe pisklęta powinny mieć okres ciemności.Na początku 30 min,później coraz dłuższy.Napiszcie proszę jak rozwiązujecie ten problem.
Ann - 2011-01-30, 20:25

Przez pierwsze dni trzymam kurczaki z pudełku w pokoju. :)
Więc jeśli nawet zgaszę światło, to mają ciepło. Możesz zastosować programator, który sam Ci wyłączy np. o 1-2 w nocy na pół czy godzinę. Ja mam taki w kurniku.

Chciałabym pokazać jaki odchowalnik zaczęłam robić.


Na dole będzie jeszcze wysuwana szuflada, u góry zamykana klapka z dwóch części: jedna pełna, druga z siatki.
Wymiary: długość - 120cm, szerokość - 54cm, wysokość - 65cm + nóżki - 25cm.

Dorota71 - 2011-01-30, 20:32

Ann on jest bombowy. Wygląda jak akwarium. Śmiało można w pokoju postawić. :D
Ann - 2011-01-30, 20:48

Dziękuję! :D
Już nie mogę się doczekać maluchów. :d

I-ka - 2011-01-30, 22:57

Ann świetnie to wygląda i będzie służył lata całe.Ja mam coś bardzo podobnego tylko zrobiony ze starego stołu kuchennego i z przodu 2 szyby przesuwane
I-ka - 2011-01-31, 10:06

To jest ten ze stołu , a kiedy kurczaczki podrosły zrobiłam większy z łóżeczka po mojej wnuczce
Ann - 2011-01-31, 21:50

Pomysłowość ludzka nie zna granic. ;)
Trzeba pokazywać swoje pomysły, bo myślę, że to pomoże innym wymyśleć własne odchowalniki, klujniki czy inkubatory. Im więcej człowiek obejrzy, tym lepiej wie jak to ma wyglądać. W zeszłym roku też miałam wykorzystany stelaż stołu. :-) Ale się zużył, bo boki miał z płyty pilśniowej. Z tym, że wiedziałam już co było w nim nie tak i kolejny mogłam już zrobić lepszy.

Dorota71 - 2011-02-15, 20:02

Mój odchowalnik na pewno wszyscy już widzieli na moim forum ale wstawiam też tu, bo tu jest jego miejsce.
Ann - 2011-02-15, 20:29

Czy wszyscy stosujecie te żarówki-kwoki? Miałam zamiar dzisiaj kupić, ale one biora 250W! Jak dogrzewacie od czasu wyjścia z inkubatora? Czy taka lustrzana 60 wystarczy? Do jakiego wieku i ile trzeba grzać? Ile kurczaki muszą mieć, żeby robić im przerwę?
dominikams - 2011-02-15, 21:02

Ja używałam zwykłej, 60w żarówki, matowej. Ale część odchowalnika miałam przykrytą styropianem, żeby trzymała ciepło. Jedzenie i picie było w tej części bez styropianu. Potem zmniejszałam moc żarówek - po tygodniu 40 po kolejnych dwóch 25.

Są promienniki ciepła o mocy 50W nawet - ja też chętnie taki kupię (większy mi niepotrzebny).

JulianG - 2011-02-15, 21:05

Ponieważ piskęta powinny mieć okresy ciemności(w każdym razie o tym gdzieś czytałem)u mnie żarówka służy głównie do oświetlenia. Ogrzewam odchowalnik górą od prodiża w którym zmieniłem spiralę na mniejszą.Ponieważ 150W to też dużo, napięcie zmniejszam przez ściemniacz.Oczywiście temperatura sterowana jest termostatem.a oświetlenie wyłącznikiem czasowym.
Dorota71 - 2011-02-15, 21:44

Ja stosuję zwykłe żarówki. Na sam początek 75 W.
Po trzech, czterech dniach zmniejszam do 65 i tak sukcesywnie aż do 25 W.
Światło wyłączam codziennie na 15 min. Jak kurczaki będą miały dwa tygodnie będę wyłączała na pół godziny. Jak są już całkiem duże oświetlam (ogrzewam) tylko 2-3 godz. w nocy. :D

Ann - 2011-02-15, 22:21

Tak myślę, czy nie lepiej np. zrobić kabel grzewczy, wtedy możemy dać np. 25W a żarówka wtedy może być energooszczędna. Ale trzeba by zrobić odpowiednio podłogę.
Ann - 2011-03-02, 20:09

To mój odchowalnik po pomalowaniu i dorobieniu kilku rzeczy, m.in. klapy u góry.

Dorota71 - 2011-03-02, 20:12

Świetny. I duży. Bo w moim już się moje maluchy ledwo mieszczą. Trzeba pomyśleć o innym, większym.
Ann - 2011-03-02, 20:38

Wiesz.. ona są tam tylko 4. A jeśli teraz wylęgnie mi się 35, to już nie będzie taki duży. :diabel::
kagre - 2011-03-02, 20:54

Ann super ten Twój odchowalnik dl kurcząt:) Nie obrazisz się jak mąż zmajstruje mi coś bardzo podobnego??? Takie małe podprowadzenie patentu???
Ann - 2011-03-02, 20:59

kagre napisał/a:
Nie obrazisz się jak mąż zmajstruje mi coś bardzo podobnego??? Takie małe podprowadzenie patentu???

Obrażę? Będę dumna! :d
Jeśli będziesz potrzebować wymiary i dodatkowe zdjęcia to daj znać. Nie mogłam dobrze zrobić zdjęć, bo stoi w garażu i przeszkadzało mi auto.
Woda jest powieszona na wkręconym haku, nie wiem czy widać. Żarówka powieszona na kawałku patyka, który jest przykręcony do kawałków takiej aluminiowej listwy do narożników. Po to, żeby można było to ściągnąć w razie potrzeby. Nie chciałam montować na stałe.
Szuflada na dole nie jest do końca szufladą, bo jest tylko przód i płaska deska, bez boków.

kagre - 2011-03-02, 21:05

Z przodu masz siatkę założoną, ja myślałam nad szybką żeby było ciepło i chciałam wmontować takie coś jak kratka wentylacyjna ale nie wiem co lepsze tam gdzie chcę trzymać odchowalnik raczej jest temperatura bliska tej na dworze?? Czy w takim odchowalniku mogłaby być kwoka- kurka z mlodymi( chodzi mi na noc)?? Oczywiście bez kwoki elektrycznej:)
Ann - 2011-03-02, 21:57

Jeśli będzie zimno, to chyba lepiej wstawić pleksę. I może dla wentylacji zrobić otwory w klapie?
Jeśli chcesz dać tam kurę z małymi, to musiałabyś zrobić trochę szerszy. Ten mój ma ok. 60cm. Zresztą to zależy jaka to kura, czy miniatura czy normalnej wielkości albo duża?

kagre - 2011-03-02, 22:06

Ja mam taką klatkę po chomiku i będzie chwilowo wykorzystana na przepiórki - bo jeszcze nic mi nie wykombinował mężuś ale się bardzo stara:) Klatka będzie stała w domu
Ann - 2011-03-02, 22:18

A nie ma za dużych odstępów między prętami? Małe przepiórki są naprawdę małe. :-) Ja jeszcze nie miałam, ale też mam klatkę i chyba dołożę jeszcze siatkę. W zeszłym roku kot potrafił mi wyciągnąć z podobnej kurczaka miedzy prętami... A przepiórki to nie wiem czy nie przejdą.
Takie po wykluciu to trzymam w pudle kartonowym, bo odchowalnik stoi w zimnym miejscu, a takie małe maluchy mam najpierw w pokoju.

Dorota71 - 2011-03-03, 09:57

U mnie maluchy przepiórcze też najpierw w pudełku. Z szubką na wierzchu. Takie maluszki szybko się wyziębiają, więc naprawdę muszą mieć ciepełko.

A mój piętrowy odchowalnik cały zajęty ! :D
Jak się w sobotę będą kluły następne, to dopiero będę się martwiła, gdzie je upchnąć. :diabel::

BIANKA1 - 2011-03-03, 10:06

Dorotko , jeszcze parter masz wolny . :d Twój odchowalnik nocą wygląda cudownie :d
Dorota71 - 2011-03-03, 10:12

Parter przeznaczony na spiżarnię. Tam mam karmę i inne potrzebne rzeczy. :D
No i za nisko. U mnie chodzą koty i maluchy za bardzo by się stresowały.

Ann - 2011-03-03, 11:17

Ale masz duże kurczaki już. :d
Dorota71 - 2011-03-03, 11:48

Nooo. Pisałam, że rosną jak na drożdżach. Ciepełko, ful jedzenia i spokój. :D
Nieidealny :D - 2011-05-02, 10:18

Jaka powinna być średnia temperatura w odchowalni?
wojtii - 2011-05-02, 11:11

Przepraszam pytanie trochę głupie ale zadam je po co są te szuflady.
patryk13081 - 2011-05-10, 06:14

Na podłodze jest siatka i jeśli kurczak,gołąb lub królik się wypróżni to to wszystko tam spada do szuflady. ;) Potem szufladę się wysuwa i wyrzuca to co narobiły zwierzęta. :D
Zdzich1994 - 2011-05-15, 11:51

A jeśli chodzi o młodziutkie kaczki to do kiedy trzymać je w zamkniętym odchowalniku? Kiedy mogą już swobodnie wychodzić?
Zdzich1994 - 2011-06-07, 18:55

A czy kaczki młode takie 2 dniowe mogą na zwykłej słomie przebywac? To znaczy ja mam tylko taką dość grubą słomę do dyspozycji i pytam czy to nie będzie im przeszkadzac. Bo zauwazylem ze próbują jeść te mniejsze kawałki słomy. Nie zaszkodzi im? Nie stanie w gardle?

I drugie pytanie jakie poidło polecacie dla małych kaczek żeby ściółki nie moczyły. Bo moje chlapią wokoło jak głupie.

Thor170 - 2011-08-26, 08:26

Witam, mam pytanko, korzysta ktoś podczas odchowu kurcząt z płyt grzewczych, takich jak podana w linku??

http://hodowlany.pl/i376_...wu_kurczat.html

Jeśli tak, to bardzo proszę o szybką odpowiedź, jak wam się sprawdzają, bo zastanawiam się czy używać ich w mojej hodowli.

Dorota71 - 2011-08-26, 21:56

Nie mam, ale myślałam o kupnie czegoś podobnego, tylko większego dla odchowania pawi pierwszej zimy. Czyli będę mogła coś opowiedzieć dopiero na wiosnę.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group